بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

مجتمع گردشگری باری مجموعه ای اقامتی، درمانی، ورزشی، گردشگری، پذیرایی و فرهنگی است که در ساحل زیبا و کم نظیر دریاچه ارومیه بنا نهاده شده است. نمک های سنگی و قندیلی ساحل دریاچه، به تنهایی کافی است تا نظر هر بیننده را به خود جلب نماید. وجود تیمچه ها , سراها , مسجد , حمامها , تماما دال بر آبادانی و تحرک این بخش از شهر در زمانی نه چندان دور می باشد از خصوصیات بارز این مجموعه سادگی معماری آن است , با وجود تفاوتهائی که از نظر فرم در طاقها و چشمه و گنبدهای بازار مشاهده می شود , هیچ نوع تنوعی از حیث تکنیک هنری مانند کاشیکاری , گچبری , سنگ کاری و دربهای قدیمی پرکار چوبی در بازار دیده نمی شود , مصالح تمام راسته بازارها و چهارسوها از آجر انتخاب و اکثرا حتی فاقد اندود ساده گچ نیز می باشند تنها تنوع مجموعه ذوق و سلیقه معماران دوره های مختلف است که هر کدام با انتخاب فرمی خاص از نظر شکل قوسها , اثری از خود به یادگار گذاشته اند در سالهای گذشته این اثر تاریخی ( بازار ارومیه ) مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

سد مهاباد و رودخانه آن، پارک ملت و بازار اجناس خارجی از جمله مراکز تفریحی و دیدنی شهر به حساب آمده و علاوه بر آن وجود غار دیدنی سهولان و غار تاریخی فخریگاه در نزدیکی این شهر نیز امتیازی برای جذب گردشگر می باشد. در حال حاضر می توان با اتومبیل تا نزدیکی غار رفت و تنها مسیر کوتاهی را مجبور به پیاده روی خواهید بود. این غار در 35 کیلومتری شهرستان مهاباد و جاده مهاباد-بوکان واقع و از چند حوضچه بزرگ که به وسیله دالان های آبی به هم متصل شده اند تشکیل یافته است. گفته میشود در روزگاران قدیم جنگل هلن آنقدر متراکم و پر از درختان بلوط بوده است که هیچ کس جرات آن را نداشته است که خلوت این جنگل را به هم بزند و یا در آن قدم بگذارد گفته میشود اگر چند سال قبل از پیدا شدن لولههای نفت به دشت هلن چهارمحال و بختیاری سفر میکردید، بی شک با دشتی پوشیده از درختان بلوط روبرو می شدید اما با گذر زمان تعداد این درختان به شدت کاهش یافته است.

دارآباد یعنی جایی که پر از درخت (دار) است. مؤنث الهی یعنی خدایی. ۱۳. چشمه شفا در کنار دریای تالقان که گذرگاه عام و خاص و تفریحگاه تابستانی است ! ارتفاع آب از سطح دریای آزاد ۱۶۲۵ متر میباشد. تفاهم نامه همکاری بین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (مناطق آزاد ارس- ماکو) و شرکت راهآهن به منظور احداث مسیر ریلی جلفا-پلدشت-چشمه ثریا در مسیر ایران و ترکیه، امضا شد. در اوايل سال 1899، به سلطه او در بندر لنگه خاتمه داده شد.

او مدعی شد بانویی مقدس را میبیند و به او گفتگو میکند .عدهای به او ایمان آورده و عدهای دیگر او را دروغگو خواندند ولی حرفهای برنادت که از طرف آن بانوی مقدس ( احتمالا مریم مقدس) بیان میکرد و به همه مردم روی زمین پیامهای خوب زیستن را ابلاغ مینمود. به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سالها پیش شهریار ملک سخن گفته بود: «شهر تبریز است و جان قربان جانان میکند، سرمه چشم از غبار کفش مهمان میکند»، اما اگر او این روزها بود و بار دیگر میخواست شعری بسراید، بیشک نام تمام شهرهای آذربایجان را در زمره این شعر میگنجاند چراکه بهار خداداد و مهمانان بهاری همه حکمی یکسان برای مردم مهربان آذربایجان دارند.

او در میان ملائکه، دوستی به نام رقائیل داشت که بر او نازل میشد و با او گفتگو و نجوی مینمود. آغامحمد خان همين كه از حركت لطفعلي خان زند به كرمان و انتخاب آنجا به پايتختي مطلع شد، با شتاب رهسپار كرمان گرديد و نزديك چهار ماه آنجا را در محاصره گرفت و در نهايت كرمان را به تصرف خود درآورد. ظاهرا در این منطقه با وجود سرازیری جاده بر اثر کشش کوه، سرعت و شتاب اتومبیل کاهش می یابد.

کلیسا دارای صحن نسبتا بزرگی است و حیاط کلیسا بوسیله دو ورودی به خیابان راه می یابد. این کلیسا از قدیمی ترین و مهم ترین کلیساهای ارومیه می باشد. مرند یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مرند است. در مرکز شهر ارومیه و در خیابان خیام قرار دارد. این پارک بین استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی قرار دارد و جمعا دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک می باشد. روستای سرسبز میر هم در 40 کیلومتری جنوب طالقان قرار داد و حدودا 300 نفر جمعیت دارد به علت طبیعت بکر این روستا از زیستگاه گونه های مختلف جانوری برخوردار است.

سه گنبد نام برجی در جنوب شرقی ارومیه،در سال ۵۸۰ ه.ق ساخته شده است.در داخل بنا سه کتیبه به خط کوفی وجود دارد که آن را از سنگ تراشیده اند. سه گنبد شامل سکوی بلندی به شکل استوانه و مدور است. به گفته سرمایهگذار بهرهبرداری از چشمه سورت، مسئولان به استناد کتابچه طرح میگویند باید زمینی خارج از محوطه تهیه و برای استقرار این کانکسها یا ساخت مجموعه اداری شامل سرویس بهداشتی، اتاق نگهبانی، اتاق مدیریت و انبار اقدام شود. پرندگانی شامل فلامینگو، پلیکان و کاکایی دارد.

جابان در دامنههای جنوبی کوههای البرز و قله صلح قرار دارد. شهرستان نهبندان از شمال به کوههای کم ارتفاع بهاران محدود می شود این کوهها در شمال دشت سهل آباد و چاهدراز واقع گردیده و مشجرترین کوههای شهرستان هستند . دلیل آن هم احتمالا وجود سنگ هایی با خاصیت مغناطیسی در کوههای کنار جاده می باشد؛ که در نوع خود پدیده جالبی است. غار سهولان دارای دو در اصلی است که به هم راه دارند و می توان از هر یک از آنها وارد غار و از در دیگر خارج شد.بعد از ورود به غار و پس از طی مسیر پیاده سوار قایق خواهید شد و به دیدن غار خواهید پرداخت.

با وجود اینکه این استان پر از آثار باستانی متعلق به هزاران سال پیش است، آثاری تاریخی جدیدتری مثلاً متعلق به دوره قاجار هم در آن قرار دارند. باداب سورت، چشمه پر آب بسیار شوری دارد و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد که تابستان ها پر از مردمی می شود که در آن شنا می کنند. ازنظر میزان ضریب نفوذ اینترنت استان مرکزی در سال ۹۰ نسبت به استانهای دیگر سطح پایینی دارد. ۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست، ۲۶ گونه ماهی در این دریاچه یافت می شود. کلمه سهول در زبان محلی کردی به معنای یخ است که شاید وجه تسمیه این غار مربوط به یخ بندان های طولانی زمستانی و خنکای تابستانی آن باشد.

غارهای متعدد موجود در استان آذربایجان غربی همواره مورد توجه و بازدید اغلب گردشگران قرار بوده است که می توان از معروفترین آنها غار سهولان را نام برد. ساخت حوض در وسط صحن و ساخت نخستین فواره آب در حرم مطهر نیز برای همه مردم جالب توجه بود و جذاب بهنظر میرسید. یشتر مردم این منطقه کرد و اهل تسنن بوده و دارای مذهب شافعی هستند؛ و از این رو نام امام شافعی بر روی بسیاری از کوچه ها و خیابانها و مساجد دیده می شود. مهاباد دارای مردمی بسیار با فرهنگ و مبادی آداب است؛که از حضور گردشگران استقبال خوبی می کنند و برخورد بسیار مناسبی با توریست و گردشگر خارجی دارند به نحوی که این شهر در بین شهر های اطراف عنوان “پاریس کوچولو” را به خود اختصاص داده است و اگرچه کمبود هتل و اماکن اسکان گردشگر در این شهر مشهود است اما باتوجه بیشتر این شهر می تواند به ویژه برای تحقیقات مردم شناسانه محلی بسیار مناسب باشد.

«آندره» و «نیلسون»، در حین تحقیق در کنار چشمه سفیدآب وزغ کویری را مییابند و پس از تحقیقات مشخص میشود که این گونهی جدیدی از وزغهاست که تنها در این نقطه از جهان زندگی میکند. ایجاد مجموعه ایی منطبق بر استانداردهای جهانی و فراهم کردن فضایی مناسب و شایسته برای گردشگران داخلی و خارجی از دیگر اهداف ایجاد و احداث این مجموعه است. واحد های اقامتی این مجموعه در شش طبقه بنا ساخته شده و 56 اتاق دارد. هر راسته و بخشی از این مجموعه دارای فرم و شکل بندی خاص خود می باشد. این سنگنوشته را با نام کتیبه رازلیق میشناسند.

این شهر در میان شهرهای استان به عنوان یک شهر کاملا توریستی و با جذابیت های فراوان شناخته شده و در ایام تعطیل به خصوص در فصل تابستان، سیل عظیم مسافران از شهرهای اطراف به سمت این شهر سرازیر می شود. البته در بازدید تیم این سایت چیزی احساس نشد. 6- نوکر ناظر :این طایفه در اصل لرستانی هستند و جزو طوایفی هستند که پراکنده شده اند. طبق گفته راننده ظاهرا این پدیده بیشتر برای ماشین های سنگین و مینی بوس ها تاثیر گذار است.

آب آن فوق العاده شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود. این شهر نیز مانند سایر شهر های استان دارای آب و هوای سرد سیری است و بهترین زمان برای سفر به آن از اردیبهشت تا مهر ماه و به ویژه تابستان می باشد. منطقه نمونه گردشگری متعلق در دل جنگلهای ارسباران که در سازمان جهانی یونسکو بعنوان جاذبه ی گردشگری به ثبت رسیده، واقع گردیده که بزرگترین مجتمع آبدرمانی متعلق در شهرستان کلیبر بخش آبش احمد با مکانیزه کردن آبگرم معدنی این منطقه توانسته بر جاذبه های آن بیافزاید و چون نگینی در دل جنگلهای ارسباران بدرخشد.

بر سر راه غار، منطقه ای وجود دارد که تابلویی با عنوان “جاذبه معکوس” در کنار جاده دیده می شود. این دریاچه که در گذشته چی چست یا کبودان نام داشته، بزرگترین و شورترین دریاچه دائمی ایران و یکی از دریاچه های فوق اشباع از نمک دنیا است که از این نظر به دریاچه بزرگ نمک آمریکا شباهت دارد. این کوسهها در سن ۱۰۰ سالگی به جوانی میرسند. در منطقه آلاچاتی، بازار روز شنبه برگزار میشود که بزرگترین بازار چشمه است.

ق. ولی قدیمی ترین بخشهای باقیمانده محدوده بازار از دوره صفویه به بعد می باشند , مخصوصا حمامهائی از دوره زندیه و قاجار باقی مانده که نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف می باشند. طبق نوشته این کتیبه، این بنا به دستور یکی از امرای سلجوقی به نام شیث قاطه المظفری ساخته شده و مربوط به قرن ششم ه.ق می باشد. در کل این پارک جنگلی مهم ترین منطقه توریستی ارومیه بوده و دارای آب و هوایی بس دلپذیر می باشد. مهاباد یکی از شهرهای مهم آذربایجان غربی است که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است. این توتی برای ما صدای دزدگیر ماشین درمیآورد، سوت میزد، وقتی یکی در میزد داد میزد کیه، میخندید، سلام میکرد، با لهجه ی اصفهانی حرف میزد و آقای حسینی رو حاجی یا به قول خودش حجی صدا میکرد.

دیدگاهتان را بنویسید