بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

اگر بخواهید دنیای زیر آب هر چشمه را ببینید باید آب آن چشمه خیلی زلال باشد. مازندران تکهای از بهشت بر روی زمین است که هر قسمت از آن زیباییها و جذابیتهای خاص خودش را دارد. پل رنگین کمانی نام یک پل سنگی است که در پشتِ کوه صفه و در جبهه غربی آن قرار دارد و یکی از جاذبه های این کوه به شمار می رود. اما خیلیها در عین حال که از این فضا و خدمات آن بهره میگیرند میلی به پرداخت هزینههای آن ندارند. البته هیچ کدام از این پاساژها جای بازار سنتی سرعین را نمی تواند بگیرد.

آب چشمه سجيران بسيار گواراست به طوري که برخي از افراد در مدت 15 دقيقه سه ليتر از آن را به آساني مي نوشند، آب اين چشمه جرم و رسوب را به راحتي و در مدتي کم حل مي کند، درآزمايشهاي به عمل آمده آب اين چشمه برخي از انواع سنگ کليه را در مدتي کمتر از يک شبانه روز کاملا در خود حل کرده است. آن شب برادر روحانی در خواب دید، گویا حرم امام رضا (علیه السلام) را زیارت کرده و از حرم خارج شده است، در جنب صحن مقدس باغ با صفائی دید، گردشی در آن باغ کرد و از دیدن نهرهای جاری و درختهای میوه و ساختمانهای عالی و رفیع و خدمتگزاران بسیاری که در آنجا بودند.

هم میشود از دیدن این چشمه رویایی در روز لذت برد و هم شب در آنجا اقامت داشت. روابط عمومی این قرارگاه اضافه کرد: در این درگیری هیچ گونه آسیبی به نیروهای خودی وارد نیامد. محور طولی دیگر كه از سمت شمالی كوشك میگذرد دارای جویی در میان است كه آب جوی شاهی بدان وارد می شده است. برای این کار میتوانید وارد سایت وینورست شوید و قبل از سفرتان اقامتگاه خود را اجاره کنید. اگر وی به هنگام رفتن (قبل از رفتن به ظلمات) به وادی زبرجد میرسید، هیچچیز در آنجا باقی نمیگذاشت و همه را برای مردم جمع میکرد، زیرا به دنیا راغب بود.

آنجا چشمهای وجود نداشت. آب چشمه به دلیل وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم، بسیار غنی است و خاصیت درمانیاش را هم میدانیم. مردمان روستای دیمه از عشایر بختیاریاند و بسیار مهماننواز و خونگرم هستند. آب چشمه دیمه بهخاطر اینکه از دل زمین بیرون می­آید، انقدر شفاف است که میشود به راحتی کف چشمه را دید. او در آنجا ماند تا اینکه خداوند جان او را ستاند. ذوالقرنین به دومة الجندل بازگشت که خانه او آنجا بود. البته اگر دنبال یک جای تمیز و خوب برای ماندن هستید، بهتر است به چلگرد بروید و آنجا سوئیت کرایه کنید. در مسیر چلگرد که بروید، در بالای یک تپه سنگهای عجیبی را میبینید.

از روستای دیمه تا چلگرد حدودا 10 کیلومتر راه است. یعنی حدودا دو ساعت و چهل و پنج دقیقه از اصفهان زمان میبرد تا به مقصد برسید. آبشار آتشگاه: این آبشار در یكصد و نود كیلومتری شهركرد و چهل كیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر در بالادست روستای كوچك آتشگاه قرار گرفته است روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهن سال گردو چنار و بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه خرسان و را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است .

این رود در بین مرز ایران، ترکیه و جمهوری نخجوان در شمال غرب ایران قرار دارد. در نزدیکی مرودشت و در ناحیهای به نام دشتک ابرج، روستایی به نام ابرج وجود دارد که دو آبشار زیبا را در خود جای داده و آبشار دشتک یکی از آنها است. راه دیگر ماندن در نزدیکی چشمه اجاره کردن خانههای بومگردی محلیهای آن منطقه است که صفای خودش را دارد. حیف نیست از نزدیکی دریاچه الندان رد بشیم در بین راه و به دریاچه الندان سر نزنیم؟

بقعه این امامزاده، در ارتفاع ۱۴۹۴ متری از سطح دریا و در تنگی بین دو کوه و حدود یک کیلومتری شمال روستای بورکی واقع شده است. فرهادی و قنقریهای سیمکان: بر حسب فصل بین دشت و کوه و نیز در بلوک میمند در حرکتند. همچنین در سفر آیت الله رئیسی به استان فارس، تکمیل راه شیراز- بوشهر- عسلویه ،تکمیل آزادراه شیراز- اصفهان با مشارکت وزارت دفاع که امیدوارم تا پایان سال زیر بار ترافیک برود، تسریع در تکمیل کمربندی شمال شرق به شیراز، تکمیل بزرگراه دشت ارژن، قائمیه تنگ بوالحیات، تکمیل ۵۰ کیلومتر از محور جهرم، لار و احداث باند دوم محور فیروزآباد جم، تکمیل ۱۰ کیلومتر از بزرگراه نیریز قطرویه، تکمیل ۱۶ کیلومتر از بزرگراه فسا، داراب، تکمیل ۵ کیلومتر از محور مرودشت، درودزن، بهسازی ۸ کیلومتر از جاده قدیم فسا به داراب، تکمیل ۹کیلومتر از محور لار بستک، تکمیل ۶ کیلومتر قطعه اول باند بابامیدان به گچساران و تامین زمین مورد نیاز و پرداخت تسهیلات برای ۱۱۰ هزار واحد مسکن شهری و ۱۲ هزار واحد مسکن روستایی، رفع نقاط حادثه خیز استان با اعتبار بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان، تهیه و تصویب طرح تفصیلی مجموعه ۵۷ هکتاری حرم حضرت شاهچراغ(ع) مورد تاکید قرار گرفت که با جدیت از سوی مسوولان دنبال خواهد شد.

شهرستان کوهرنگ جاذبههایی چون پیست اسکی، آبشار، چشمه دیمه و دشت لاله های واژگون دارد. پوکه به علت سختی که در حالت طبیعی در معدن دارد توسط بلدوزر دپو شده و پس از بارگیری به محل سنگ شکن، در سایزهای مختلف تولید می شود. شهرکرد، مرکز این استان یکی از شهرهای مرکزی ایران است که با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین مرکز استان کشور ایران است به همین دلیل به «بام ایران» معروف است. قنات مون اردستان که تنها قنات دو طبقه جهان می باشد و که از شاهکارهای مهندسی ایران باستان محسوب می شود، یکی از متعجب کننده ترین و تنها قنات دو طبقه دنیا، در تیرماه سال 1395 به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید و از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان می باشد.

صدای آب، سکوت و چه چه بلبلان بر روی درختان بیددر مجاورت آب و صدای رسای درختان بید سر به فلک کشیده، باغهای متصل به هم با تنوع میوه های و عبور جاده از میان آنها و نسیم باد معتدل و عبور از داخل رود خانه های موجود زیباترین طبیعت منطقه را مقابل چشم شما می کشاند. در اطراف چشمه دیمه امکاناتی مثل آلاچیق و سرویس بهداشتی قرار دادهاند که سفر شما را آسانتر کنند. راستش باید اعتراف کنم که من شما رو نمی شناسم و حتم دارم که شما هم مرا هرگز ندیده و نمی شناسید . در اطراف روستا یک سری آثار باستانی هم هست که کمتر کسی آنها را میشناسد.

مردم مهربان این روستا با گویش لری بختیاری صحبت میکنند. به گزارش شهرآرانیوز، مهدی حیدری درخصوص مختصات و ظرفیتهای شهر گلمکان گفت: این منطقه که بهعنوان نگین سبز انگشتری استان شناخته میشود، در ۲۹بهمن۱۳۸۷ دوره سوم تشکیل شوراها از روستا به شهر ارتقا پیدا کرد. در این مسیر از رودخانه های دلیپای و سفیدآب عبور خواهید کرد تا به پارک ملی لار برسید. کوههای کوچک زار، خشکه، وحش و لجور در این مناطق قرار دارند و حیات وحش آن عبارت اند از: قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، فاخته و … 135 میلیون سال از عمر این غار میگذرد یعنی در دوره دوم زمینشناسی شکل کنونی آن بهوجود آمده است.

هرگاه حضرت از این مطلب سخنی به میان میآورد، میفرمود: خداوند برادرم ذوالقرنین را رحمت کند که در سیر و سلوک خود و طلب آنچه مطالبه نمود، خطا کار نبود و به درجه زهد و تقوی رسید. رسـتم آن را گـرفـت و میخواند که من آوارهای هستم که شادی از من گرفته شده است و من گرفتار جنگ شدهام.پس جادوگر با رویی زیبا نزد او رفت و رستم از دیدن او شاد شد اما تا رستم نام خدا بر زبان آورد جادوگر چهره زشت خود را یافت و رستم با خم کمندش سر جادوگر را به بند آورد و او را با خنجر به دو نیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید