بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

روستای مصعبی یکی از روستاهای زیبای خراسان جنوبی است. بازدید از روستاهای زیبای کویری با خانههای خشتی، شترسواری، قدم زدم میان شنزارهای بیپایان و شبهای پرستاره از برترین دیدنی های استان خراسان جنوبی است. اگر آبش تیره و گنده و ناخوش بود ، دلیل که انجام وی غم و بیماری است. وامااندرباب حضرت الیاس باید گفت که نام وی من حیث یکی ازپیامبران بنی اسرائیل دوبار در قرانکریم آمده ، ولی راجع به نوشیدنش ازآب حیات اشارتی نگردیده است. برنادت هیچ گاه او را معرفی نکرد و تنها او را “خانم” صدا میکرد ولی مردم شهر گفتند که او مریم مقدس بوده است.در ۱۳ امین دیدار برنادت به مادرش میگوید که خانم به او گفته است : ” برو پیش کشیشها و بگو در اینجا کلیسای کوچکی بنا کنند. بگذار دستههای مردم به اینجا بیایند.” برنادت به همراه دو خاله خود نزد کشیش منطقه دومینیک پیرامال میرود و خواهش خود را به اطلاع او می رساند.

اين شهر در سال 30 هـ. توجه داشته باشید که فقط در زمستان ها اینجا آب هست و به طور کلی منطقه کمبود آب دارد بهتر است آب کافی از منزل همراه داشته باشید در طول مسیر کنار رودخانه چند چشمه پراکنده هست که زمستان ها آبی ندارند بهتر است روی چشمه ها حساب باز نکنید. آبدهی چشمه در حدود ‪1.8 ‬لیتر درثانیه و به صورت دایمی و جوشان در جریان است. این غار نیز در نزدیکی غار چنشت قرار دارد و اجسادی در آن کشف شده است.

این غار در غرب روستای چنشت در 60 کیلومتری جنوب شهرستان سربیشه قرار دارد. روستای چنشت از روستاهای کوهستانی استان است که آب و هوای معتدل و مطلوبی دارد. بنا بر تشخیص حسگرهای ماهوارهای ناسا این منطقه در چندین سال متوالی به عنوان گرمترین نقطه زمین شناخته شده است. «قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لولهکشی نبود این آب مرتب میجوشید و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت مردم میآمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده میکردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بود.

بسیاری از آثار نشان می دهد که مردم کشورهای آناتولی از چشمه های آب گرم استفاده می کردند. بندر آق گنبد: این بندر در جزیره شاهی (اسلامی) واقع شده و یکی از بنادر مهم دریاچه ارومیه در امور بازرگانی و اقتصادی است. اين بندر در جزيره شاهي (اسلامي) در بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است. این منطقه در کویر لوت که یکی از گرمترین نقاط کره زمین است، واقع شده است.

دق اکبرآباد کویری است که در شمال غربی کویر لوت در شهرستان خوسف واقع شده است. این کویر در حد فاصل روستای خور و آب گرم لوت قرار دارد. آب حوضچههای باداب در هر فصل به یک رنگ خاص در میآید؛ هرچه هوا سردتر میشود، بادابها قرمزتر میشود. گرمای هوا به حدی است که لاشه حیوانات پیش از تجزیه خشک میشود. این روستا در شمال غربی سرایان در فاصله 30 کیلومتری واقع شده است. این روستا که در دامنه کوه واقع شده به صورت پلکانی و بسیار تماشایی است. این لقب به خاطر لباس محلی رنگارنگ زنان روستا به آن داده شده است.

تپههای ماسهای و نمکزارهای وسیع از ویژگیهای این منطقه است. نمکزارهای پراکنده، تپههای شنی و پوشش گیاهی و جانوری متنوع از دیدنی های این منطقه است. استان اصفهان علاوه بر جاذبه های تاریخی و بناهای بسیار کهنی که در دل خود جای داده، از جاذبه های طبیعی بسیار و متنوع نیز برخوردار است چنانچه این استان را می توان به منطقه ای چهار فصل تشبیه کرد به طوری که با زمان کوتاهی سفر درون استانی می توان از منطقه ای کوهستانی و سرد به منطقه ای کویری و بسیار گرم و خشک رسید.

این منطقه به خاطر ریگ دم یوز، کفههای نمکی، تلاقی کویر با ارتفاعات کوهستانی، کوه ریگ های تماشایی و حیات وحش متنوع از جمله گورخر ایرانی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی محسوب میشود. البته ناگفته نماند که برای استفاده از مجتمع آبگرم بستان آباد باید مجهز به وسایل شخصی شنا باشید. قنوات تاسیسات پیچیده ای هستند که عمده عناصر آن ها عبارت انداز تاسیسات بیرون خاک شامل هرنج (مظهر)، استخر، نهرها ومقسم ها و تاسیسات درون خاک آن که ما در چاه، تران، ترهکار، خشکه کار و میله را شامل می شود نظام جریان آب درقنات، هم تحت فشار است و هم تحت نیروی جاذبه زمین؛ به طوریکه آب بر اساس نسبت عمق مادر چاه با ارتفاع آب منبعاصلی، می تواند در چاه های بخش تره کار جمع شود.

در ارتفاعات خراسان جنوبی شرایط خاک و آب و هوا متفاوت از سایر مناطق است. از جمله مکانهای دیدنی این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا و خوش آب و هوا می توان به کلیسا هایی با قدمت چند صد ساله اشاره نمود. بنا بر محاسبات نجومی این منطقه یکی از تاریکترین و پرستارهترین نقاط زمین است. این منطقه در روستای همت آباد در 65 کیلومتری شهر زیرکوه واقع شده است. این غار در ارتفاعات شمال شرق روستای خونیک در 20 کیلومتری جنوب شهر قائن قرار دارد. این غار در شمال شرق ساریان و در فاصله 17 کیلومتری قرار دارد.

فاصله غار روبیات تا شهر بیرجند حدود 30 کیلومتر است. برای دسترسی به این غار با عمق 60 متر باید مسیر صعبالعبوری را پشت سر بگذارید. در این بند شاعر از دوری و هجرت صبرو آرام ندارد وآهنگ شب دراز را باید از شاعر بپرسد که از فراق نخوابیده است و برهر مژه اش قطره ای مانند الماس به گریه سنگ سفته است و تقدیر اورا دراین میانه انداخته است و سر در قدم معشوق می اندازد واوکبر می ورزد واو با لابه می گوید باید بنشیند و صبر پیشه کند. اما بحث فرش شستن در چشمه علی بیش از خانه تکانی نوروز بوده است.

رنگ امیزی غیر منتظره این چشمه جوشان بواسطه وجود محلولهای مواد معدنی ، جلبکها و سیانو باکتری ها است. در این غار آثاری با قدمت 30 هزار سال پیش کشف شده است. این غار در شهرستان قائنات و در مجاورت روستای ثغوری واقع شده است. مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان در ادامه با اشاره به اینکه تأثیرات ناشی از کاهش بارندگی و افت سطح آب زیر زمینی به دلیل تعدد چاهها در سطح شهرها کمتر است، گفت: عمده مشکلات در بخش روستایی استان گیلان است. نمایشگاه کتاب تهران همیشه رویداد شلوغی بوده و اغلب با ترافیکهای سنگین و شلوغیهای غیرقابلتحمل در ایستگاههای متروی تهران در مجاورت مصلا همراه است؛ بنابراین اگر در تهران زندگی میکنید یا اینکه فرصت خرید آسان کتاب از کتابفروشیهای سطح شهر را دارید، نیازی نیست تا خود و فرزندانتان را برای حضور در این رویداد سالانه به دردسر بیندازید.

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۴۳۸۹۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. مواجب او را قطع کردند، بی اعتنائی بخرج داد. پس از اين واقعه وحشتناك، بيماري طاعون بيش از 14 هزار نفر از مردم شهر را از پاي درآورد.در سال 1180 هـ.ق كريمخان زند شيراز را مقر حكومت خود قرار داد و براي عمران و آباداني آن كوشيد.هنگامي كه آغامحمدخان قاجار در سال 1207 هـ.ق، به شيراز دست يافت، امر به ويراني باروي شهر داد. بلندترین قله در بخش مرکزی خراسان جنوبی قله نایبند در منطقه دیهوک شهر طبس است.

دیدگاهتان را بنویسید