بادْغِيْس، ولایتى در شمال غربى افغانستان

براساس این گزارش، بیش از هزار فقره از آتشسوزیهایی که هر سال بهویژه با فرارسیدن ماههای گرم در عرصههای طبیعی رخ داده تنها در جنگلهای ایران افروخته شده که 3500هکتار از عرصههای جنگلی را تخریب یا بهطور کامل به خاکستر تبدیل و نابود کرده است. سعی کنید جاعودی شما طوری باشد که خاکستر عود جنگل بارانی Rain Forest روی زمین نریزد و یا در محیط پخش نشود. گفتنی است که بخش از تغذیه آبی این منطقه نیز مربوط به مه-بارش میشود که بر اساس آن تودهای مرطوب روی بخشی از منطقه حاکم میشود.

این پارک جنگلی در نزدیکی روستای کوشکسرا واقع است و مکانی دنج برای تفریح، گردش و برپایی پیکنیکهای خانوداگی محسوب میشود. انسانها برای اولین بار حداقل ۱۱۲۰۰ سال پیش در جنگلهای آمازون سکونت یافتند.۸. همانطور که گفته شد در جنگلهای ارسباران طبیعت گیاهی و جانوری نسبتا غنیای وجود دارد و از لحاظ گیاهی این منطقه در برخورد سه اقلیم خزری، قفقازی و مدیترانهای واقع شده است و البته قانونمندی خاصی را نیز در توزیع پوشش گیاهی این منطقه شاهد هستیم. قاراداغ (ارسباران) در حال حاضر بهعنوان پارک ملی شناخته میشود و تنوع جانوری زیادی نیز در آن وجود دارد.

در طی دورههای مختلف تاریخی منطقه ارسباران اتفاقات بسیاری را از سر گذرانده است. با فعال شدن وضعیت بحرانی، جنگل های بارانی حداکثر طی چند دهه به علفزار تبدیل شده، مقادیر زیادی کربن آزاد کرده و گرمایش جهانی بیشتر می شود. سماق یکی از درختان این محل بهحساب میآید که بیشتر در بخش هوراند اهر میروید و روستاییان در طی مراسمی با نام جشن برداشت سماق، میوههای رسیده سماق را میچینند و پس از خشک کردن، آنها را آسیاب کرده و برای مصارف خوراکی و رنگرزی استفاده میکنند. بهگفته وی در این منطقه انارهایی با زیبایی بینظیر، انجیر و انگور بهعمل میآید که مردم محل آنها را در تنور خشک میکنند.

این مساحت در شرایط معمولی حداقل ۳/۰ هکتار (۳ هزار متر مربع) است. در ارسباران دیده میشوند. در گذشته ارسباران بهمحدوده وسیعی از رود ارس حدفاصل جلفا تا مغان و کوههای سبلان، بزقوش و سهند گفته میشد اما در حال حاضر بنابر دلایل مختلف مثل تخریب جنگل و موارد این چنینی، جنگل مذکور در مرزهای شهرستان کلبیر، خدآفرین ، ورزقان و اهر محدود شده است. این نامها با الهام از رودخانه ارس و کوه قره داغ انتخاب شدهاند. در آنجاست که پی میبرد خواهرش و خانوادهاش تبدیل به خونآشام شدهاند. در ارتفاعها بیش از ۲۲۰ متر و کمتر از ۸۰۰ متر نیز مراتع وسیعی گسترانده شدهاند.

گفتنی است که اغلب بخشهای جنوبی این منطقه پوشیده از مرتع هستند و بیشتر در بخشهای شمالی و بین ارتفاعات ۸۰۰ تا ۲۲۰ متری شاهد حضور جنگل هستیم. جنگل آتلانتیک از ایالت جنوبی ریو شروع میشود تا گوشه شرقی این ایالت یعنی پارایبا امتداد دارد. بهطوری که دامنههای جنوبی پوشیده از مرتع و دامنههای شمالی، به خصوص در ارتفاعات بین 200 تا 800 متر، پوشیده از جنگل هستند. این جنگل دارای گونههای گیاهی و جانوری مختلفی است به شکلی که بسیاری از حیوانات، خاص این منطقه هستند و در دیگر مناطق ایران یافت نمیشوند.

اهمیت جنگل آمازون در تنوع زیستی گونههای گیاهی و جانوری آن، و همچنین در نقش مهم این جنگل در جذب گاز کربن دیاکسید از هوا و تولید اکسیژن به جای آن است. گفتنی است که مردم محلی در این منطقه بهزبان ترکی صحبت میکنند و دین اغلب آنها نیز شیعه دوازده امامی است. به سرزمین های خشکی که میزان بارندگی سالیانه ی آنها کمتر از ۵۰میلی متر باشد ، بیابان گفته می شود . با تخریب جنگلها ، در درازمدت با برهم خوردن «ثبات کربن» در جو زمین، الگوهای بارندگی در سراسر جهان نیز تغییر کرده و کشاورزی با بحران روبرو خواهد شد.

قلعه جوشین بین ورزقان و جلفا قرار گرفته و توسط چندین کوه احاطه شد است. سه طرف منطقه مذکور را نیز سه رود ارس در شمال، ایلگنهچای در غرب و کلیبرچای در شرق احاطه کرده است و سمت جنوب جنگل قاراداغ (ارسباران)نیز به ارتفاعات سایگرام محدود میشود. قلعه نو در سمت راستِ دره ای به پهنای هشتصد متر قرار گرفته که قلعة بزرگی (در دهستان قلعه نو) محیط قلعه بین حدود 365 تا 457 متر، با دو دروازه در شمال و جنوب ، دارد و با خندقی محصور شده است . از کلیبر تا ارسباران در حدود ۵۰ کیلومتر راه پیش رو خواهید داشت.

وجود دارد. همچنین به دلیل همسایگی ارسباران با ارمنستان و حضور تعداد زیادی از ارامنه، کلیساهای قدیمی مانند کلیسای آینالو، کلیسای وینق، کلیسای ناپشته در بخشهای مختلف ارسباران ساخته شده و همچنان پا بر جا هستند. در یکی از درههای منطقه ارسباران در روستای آینالو، یک قصر قدیمی وجود دارد که متعلق به یکی از ارامنه ثروتمند دوره قاجار میباشد. درختانی که در ارسباران رشد میکنند شامل سیب وحشی، بلوط، کیکم، ممرز، سماق، انار وحشی، افرا و …

از جمله درختهای راش، بلوط، افرا، شیردار، چوبک، آیشن، شبدر و داغدانان. چنانچه جنگلهائی در زمینهای زراعی و بایر با هدف تولید چوب با استفاده از روشهای پیشرفته زراعی از قبیل شخم زمین، کود دادن و غیره ایجاد شده باشد به آن زراعت چوب اطلاق میشود. مهمترین ویژگی این جنگل ترکیب درختان بلند و سربفلککشیده آن با ابرهای سفیدرنگ است که به زیبایی در کنار هم قرار گرفته و تصاویری دیدنی و حیرتانگیز ایجاد کردهاند. در کنار درختان مختلف، اقاراداغ(رسباران) دارای تنوع گیاهی و قارچی بالایی است و گفتنی میشود که از ۲ هزار و ۴۰۰ گونهای گیاهی که در آذربایجان یافت شده، حدود هزار و ۴۰۰ گونه آن مربوط بهجنگلهای قاراداغ( ارسباران) هستند.

برای دسترسی به این جنگل که جزو جاهای دیدنی تبریز محسوب می شود، به سمت کلیبر حرکت کنید(جنگل ارسباران در کنار شهر کلیبر قرار گرفته است). این نشر با بیش از سه دهه فعالیت در زمینه کتاب های آموزش زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، روسی، ترکیه ای و اسپانیایی فرصتی را به وجود آورده است که بسیاری از زبان آموزان، علاقمندان رمان های زبان اصلی و شرکت کنندگان در آزمون های بین المللی امکان دسترسی به منابع به روز، موثق و معتبر جهان در زمینه های مختلف را داشته باشند.

شهر ایکیتوس در پرو، بزرگترین شهر در جهان است که از طریق جاده دسترسی به آن امکان ندارد. بعد از رسیدن به کلیبر، وارد جاده پر پیچوخم قلعه بابک شوید و مسیرتان را در جاده عباسآباد به روستای آینالو ادامه دهید. در همین منطقه بود که بابک خرمدین علیه معتصم شورش کرد و به یکی از قهرمانان ملی ایران تبدیل شد. شایعاتی در این منطقه پخش شد بود که دولت بهدرخواست یونسکو (مبنی بر زیستکره بودن محل) با پرداخت پول روستاهای اطراف این محل را تخلیه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید