اولین همایش ملی صیانت و حفاظت از جنگل های ارسباران – معرفی ارسباران

یکی دیگر از میوههای جنگلی که در جنگل ارسباران به وفور وجود دارد قرهقات است که میوهای ترش مزه داشته و در کشورهای اروپایی از آن جهت تهیه مرباهای نسبتا گرانقیمت استفاده میکنند؛ به علاوه استفاده و دم کردن آن جهت جلوگیری از سکته قلبی و رقیق نمودن خون، توصیه گردیده است. این اثر در 1010 م تکمیل شده و به محمود غزنوی اهدا میشود. روسیه بین سال های 1947 تا1957 یعنی در عرض ده سال نزدیک به 3میلیون هکتار جنگلکاری انجام داده است .چین طبق آمار (FAO 2001)توانسته است تا به حال بیش از 30میلیون هکتار جنگلکاری انجام دهد.امروزه مسئله جنگلکاری بصورت فشرده باگونه های سریع الرشد (مثل کاج درتند رشدp.taeda,p.radiata,p.elliotti,p.patula واکالیپتوس)در کشورهای مثل استرالیا ،زلاندنو،آمریکای جنوبی وآفریقای جنوبی درسطح وسیع انجام می گیرد وبادوره های بهره برداری کوتاه مدت (20سال) نیاز کارخانه های کاغذ سازی وصنایع سلولزی این مناطق را تامین می کند.

چون از سال 84 در تورهای زیادی شرکت کرده بودم، با جزییات تورگردانی آشنا بودم. یک نوع مار در جنگل های آمازون وجود دارد که می توانند بدون هیچ مشکلی از این قورباغه ها تغذیه کنند. تمام این شهنامه ها شامل داستانهای قدیمی شاهان ایرانیان بوده و شاید در نهایت توسط یک کتاب پارسی میانه (پهلوی) الهام شده باشد که ازبین رفته و بنام خواتای- نامک (“کتاب حاکمان”) یاد میشود. درهر دو مورد تازه واردان از شمال آسیای میانه بزودی بطرف غرب حرکت میکنند. این جنگل از سال 1393 مورد حفاظت سازمان محیط زیست قرار داشته و نام آن نیز در فهرست آثار ملی و طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

در پایین دست این منطقه ییلاقهایی سرسبز و زیبا وجود دارند که معمولا توسط عشایر مورد استفاده قرار میگیرند، سالانه گردشگرانی بسیاری برای کمپینگ به این ییلاقها وارد میشوند. در بین راه لذتی باور نکردنی به دست می آید و می اندیشیم که ایکاش بزرگترین اردوی ملی میهنی اینجا برگزار می شد. امینالسلطان همچنان رشتهٔ کار را در دست میداشت، ولی پس از یکسال شاه او را برداشت و میرزاعلیخان امین الدوله را از تبریز بتهران خواست و رشتهٔ کارها را بدست وی سپرد، و چنین گفت که از کسی باک نکرده بپیشرفت کشور بکوشد. در جوار منارمسعود، باستان شناسان یک مجموعه قصر را از زیر خاک بیرون کرده اند که احتمالا مربوط به زمان سلطنت همین شاه باشد.

در سفر به جنگل ابر چه چیزهایی با خودمان ببریم؟ منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: هوا احمدی)در قسمت شمالی پارک جنگلی النگدره محوطهای تاریخی قرار دارد که قدمت آن به دوران اسلامی برمیگردد. این مجموعه بطورخاصی با استعمال وافر مرمر و یک متن فارسی کنده شده در مرمر دیده میشود که حصص پائینی دیوارهای اطراف حیاط قصررا ردیف میکند. مجموعه دیگر قصرهای غزنویان هنوزهم میتواند در لشکری بازار بامتداد سواحل دریای هلمند در بین بست و لشکرگاه یافت شود (شکل 12). این محل توسط باستان شناسان فرانسوی بین 1949 و 1952 کاوش شده است. ابوالقاسم فردوسی در دربار محمود زندگی کرده، اما در توس نزدیک مشهد تولد شده و درآنجا دفن میباشد.

شهنامه دیگری در نیمه سده دهم نزدیک توس، محل تولد فردوسی تصنیف شده است. باینترتیب مانند سکائیان در بیش از 1500 سال قبل، قبایل متعدد ترک خود را حاکمان ساحه وسیع سرزمینهای مییابند که از افغانستان در شرق تا نیمه ترکیه فعلی درغرب وسعت دارد. امپراطورغزنوی برای تقریبا یک سده به رونق ادامه میدهد، درحالیکه وسعت آن تا اندازه زیادی از روزهای محمود کاهش مییابد(اما شاید قویتر از نتیجه آن). آنچه زیاد است، چنار است و بلوط و آنچه چشم به دنبال آن میگردد، اورس است. جنگل های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار زیاد است.

آثارآنرا میتوان در تعداد زیاد مخروبه های تعمیرات بزرگ و عظیمی نشان داد که هنوز در اطراف و محلات غزنی پراگنده است. یک لیست به خصوص ناراحت کننده نشان داد یک قطعه موجود با قیمت 16,400،XNUMX دلار در ذخیره Uru Eu Wau Wau ، که به طور اتفاقی چندین خانه را در خود جای داده است گروههای مبتکر که قرن ها کاملاً توسط تمدن مدرن دست نخورده است. نبوی ـ آییننامه مطابق آنچه بنده تصور میکنم فوایدی داشت و در بسیاری از موراد فواید آییننامه در مجلس مشهور شد (صحیح است) آییننامهای که در گذشته بود آنطوری که در سابق در مجلس عمل شد باعث ایجاد یک تشنجات تازهای شد و آن آییننامه قدیم بعضی از مقامات را نسبت به طرز کار مجلس ظنین نمود و کاری در مجلس مطابق آن آییننامه نمیگذشت این بود که یک عدهای در صدد برآمدند که وضع بهتری برای آییننامه در نظر بگیرند البته بنده عرض نمیکنم که این آییننامه هیچ نقصی ندارد همانطور که جناب آقای دکتر شایگان فرمودند نواقصی در آییننامه هست (قبادیان ـ زیاد هم هست) یک دوجا مواد متضاد است، موادی که در اول نوشته شدهاست مخالف آن چیزهایی است که در آخر آییننامه هست وبا یک فرصت بهتری باید نشست و اصلاح کرد (صحیح است)و ما هم حالا نمیتوانیم وارد بشویم به اصلاح آییننامه نباید که یکی دو مادهاش را اصلاح بکنیم و بقیهاش را که اصلاح لازم دارد آنها را کنار بگذاریم باید در آییننامه تجدید نظر بشود و مطابق معمول طرح در مجلس بشود وتصویب بشود در گذشته که آییننامه را در کمیسیون نوشتند باز این عجله شد و بطورموقت نوشتند و بطور موقت و با عجله در مجلس تصویب شد و این نواقص در آن پیش آمد اگرآن دوره هم میگذاشتند که این آییننامه مطابق قانون در مجلس طرح بشود قطعا اینطور نمیشد مثلا این طرحی که آقایان پیشنهاد کردند ذکر شده که فلان ماده نقض میشود و فلان ماده از آییننامه سابق بجایش گذاشته میشود در صورتی که آییننامه سابق نقض شدهاست و بایستی در قانون مطلب کاملا انشاء شده باشد که ما میبینیم به چه طرزی اصلاح خواهد شد (دکتر بقائی ـ ذکر شده) بنابراین این معایب در کارهست همانطور که آقایان محترم موافقت فرمودند که یک فوریتش راپس بگیرند موافقت بفرمایند که یک فوریت دیگر را پس بگیرند (یکنفر از نمایندگان ـ اصلا پس بگیرند بهتر است)این کار بهتر انجام خواهد شد، موضوع دیگری که فرمودند این بود که به کمیسیون برود الان کمیسیون برای این کار نیست (تیمورتاش ـ پیشنهاد شده که تعیین بشود) کمیسیون خاصی در دوره گذشته بود آن کمیسیون هم ماموریتش را انجام داد از بین رفت حالا مطابق همان فرمولهایی که آقایان پیشنهاد فرمودند جناب آقای رفیع و آقای تیمورتاش باید کمیسیون انتخاب بکنیم و بعد بفرستیم به کمیسیون.

درآنزمان، غزنویان بسرزمینهای کوهستانی غورحمله نموده و خانواده محلی شنسبانی (اولاده شنسب/ شاه نسب) را با سنگرمستحکم آنها در آهنگران به باجگذاران و نمایندگان خویش تبدیل میکند. خود رستم با تهمینه دختر شاه سمنگان ازدواج میکند. وضع تا زمان آخرین حاکم غزنوی، بهرام شاه (1118- 1152 م) واقعا تغیر نمیخورد، وقتی غزنی چندین بار توسط سلجوقها، تحت آخرین حاکم ایشان، سلطان سنجر(1118- 1157 م) اشغال شده و بالاخره توسط غوریها از کوههای افغانستان مرکزی تسخیرمیشود.

معنی: آهو یک بار دیگر تلاش کرد و بیرون آمد و حیوانات خوشحال شدند. چه بسا که بتوانید آن را انجام دهد، زیرا «هر که چیزی خواست و تلاش کرد (آن را) بدست آورد». سربرج را جنگل جیغ میخوانند چرا که هر شب به محض غروب کردن خورشید، صداهایی از جنگل به گوش میرسد که شباهت زیادی به جیغهای مکرر و زجرآلود دارد. اوایل تابستان به سمت شاهرود حرکت کردیم. یک کارشناس محیط زیست گفت: در هر مترمربع از جنگل ابر، افزون بر 50 گونه گیاهی وجود دارد و جنگل ابر شاهرود از این نظر در جهان کمنظیر است. در آخرشهنامه دیگری هم وجود داشت که هرگزتکمیل نشد، توسط یک زرتشتی مسلمان شده بنام ابومنصوردقیقی که قسمتی از شهنامه او در اثر فردوسی آورده شده است.

فردوسی شهنامه خود را بدون ماخذ نمی نویسد. شاید مشهورترین و تاریخی ترین اثر ماندگارعصرغزنویان شهنامه فردوسی باشد. اگر سمنگان فردوسی همین سمنگان باشد که امروزدرشمال هندوکش واقع است، مبارزه بایست بین رستم و خانواده اش از سیستان بمقابل تورانیان در افغانستان شمالی فعلی و ماورای آن باشد. دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متر که از برج ایفل نیز بلندتر است، در قلب جنگل آمازون و در میان درختان تنومند آن ساخته شده است. رئیس سازمان محیط زیست طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها شده است!

با توجه به شرایط سیاسی واداری سالهای قبل از 1340 و حتی تا سالهای 1350 هر بخش از جنگلهای ارسباران تحت مدیریت و مالکیت یکی از قوانین منطقه بوده است که یکی از قوانین منطقه حسن بیگ بوده و جنگلهای منطقه ونستان، ملک تالش و چیچکلی بنام حسنو میشه سی یاد میگردند که برداشت برای ذغال گیری به صورت برداشت سطحی و نوارهای کوتاه و باریک صورت گرفته است و متأسفانه برداشت شدید ضربه شکننده ای بر محیط جنگل وارد آورده و جنگلهای منطقه تنها با قرق یا عملیات پرورشی به جنگل نرمال و دانه زاد سوق پیدا نخواهند کرد و لازم به جنگلکاری به صورت نهالی و یا بذرکاری میباشد.

شهنامه به سمبول گذشته درخشان ایران تبدیل شده و هنوزهم مشهورترین بخش فرهنگ ایرانیان است. همچنین از نکات قابل توجه در روستای بلیران می توان به جوان بودن جمعیت روستا، مثبت بودن نرخ مهاجرت فصلی، وجود روحیه بالای گردشگری و نبود اختلافات اجتماعی در میان اهالی روستا اشاره کرد که از نقاط قوت در جذب گردشگری در این منطقه به حساب میآید. فیلم سینمایی “شهر گمشده زی” به کارگردانی “جیمز گری” در جشنواره فیلم برلین افتتاح شد. با زوال قدرت غزنویان و ظهور سلجوقیان، “عزالدین حسین” (1100- 46 م) از خانواده شنسبانی بصورت آشکار سلجوق ها را بحیث ارباب خویش شناخته و به حاکم سلجوق، سلطان سنجر باج میپردازد.

با ظهور سلجوقها، فلات ایران برای نفوذ بیشتر ترکها از شمال وسیعا باز میشود که باعث تغیر الگوی تباری و زبانی فلات ایران تا امروز میشود. داستانهای شهنامه تا امروز در ایران گفته شده و درسراسر ایران قرائت میشود. محصولات چوبی با دوره رشد بلندتر شامل درختان چوب سخت با رشد سریع هستند که در طی ۵ تا ۸ سال از زمان کاشت برداشت می شوند. در حال حاضر به جز کلبه چوبی مجهز که چند ماه پیش ساخته شده، 11 کلبه قدیمی دیگر که متعلق به اهالی بود بازسازی شده و از مسافران در این اماکن پذیرایی میشود. او در مقدمه اثرش میگوید که از داستانهای شفاهی و اسناد نوشتاری استفاده نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید