انرژی را به خوبی ذخیره میسازد

باری اولین و تنها طرح ملی عملی شده دهکده سلامت در کشور است و تا کنون بخش های بزرگی از آن به بهره برداری رسیده است. نخل برداری تشییعی نمادین برای شهدای کربلاست. طبق گفته راننده ظاهرا این پدیده بیشتر برای ماشین های سنگین و مینی بوس ها تاثیر گذار است. شهرستان ماکو، کوهستانی بوده و کوه های متعددی در آن قرار دارند. طالقان یکی از زیباترین ییلاقات و از دیدنی های اطراف تهران است که میان کوه های البرز قرار گرفته و به خاطر ارتفاعات و قله های سرسبز و زیبایش شناخته می شود.

بر طبق سنگ نوشته های آشوری، خوی شهری آباد بوده و احتمال دارد، لقب “هزاردیه” که در سنگ نبشته های آشوری آمده در مورد این شهر باشد، که هرتسفلد به آن اشاره کرده است. جزیره ماکری که معمولا مورد علاقه غواصان می باشد ، برای شنا کردن ایده آل است. عمق این قسمت معمولاً برای شنا و آبتنی نسبتا زیاد است. جمعیت زیاد و وجود مراکز خدماتی و دولتی، این شهر را به یکی از شهرهای مهم استان تبدیل کرده است.

این شهر نیز مانند سایر شهر های استان دارای آب و هوای سرد سیری است و بهترین زمان برای سفر به آن از اردیبهشت تا مهر ماه و به ویژه تابستان می باشد. تضمین می کنیم که ارزان ترین قیمت هتل در چشمه و سایر شهرهای ترکیه را در هتل با ما پیدا خواهید کرد. این تالاب در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان مهاباد و ما بین روستاهای بفروان، قره داغ و خورخوره واقع گردیده است. آب تالاب از چشمه آب شیرین روستای قره داغ و شاخه انحرافی رودخانه مهاباد در پایین دست روستای خورخوره تامین میگردد.

مهاباد یکی از شهرهای مهم آذربایجان غربی است که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است. درحال حاضر ارتباط با شهر ارومیه از طریق پنج مسیر شمالی به سمت شهر سلماس و مسیر جنوبی به سمت شهر مهاباد وغرب به مرز سرو وترکیه وجنوب غربی به اشنویه و همچنین راه دریاچه ارومیه که از وسط دریاچه ایجاد شده وبه تبریز میرسد انجام میپذیرد و ارومیه دارای فرودگاه فعال بین المللی میباشد ولی راه آهن هنوز به این شهر نرسیده است. این غار تا اندازه ای شبیه به غار علیصدر همدان است با این تفاوت که قسمت کشف شده آن در حال حاضر چندان طولانی نبوده و قندیل های بسیار زیبا و فراوان موجود در غار علیصدر را به صورت موردی می توان در این غار مشاهده کرد.

بازار خوی در مرکز شهر واقع شده و طبق کتیبه موجود که در گنجینه خوی نگهداری می شود، در زمان شاه طهماسب ساخته شده و در زمان عباس میرزا نایب السلطنه دخل و تصرفاتی در آن صورت گرفته است. بازار سرپوشیده خوی از چندین راسته، سرا، کاروانسرای شهری و چهارسوق خوش ترکیب تشکیل شده. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرلنده، امروزه یکی از مهمترین چالشها در حوزه خدمات شهری بحث شکستگی لولههای آب شرب در خیابانهای شهرها است به خصوص خیابان های شهری که خطوط انتقال آب آن چندین ساله و شاید به سه دهه می رسد.

سمت چپ بستر رودخانه و مقابل این حوضچه از چندین نقطه دیگر نیز آب یا حباب های گازدار خارج می شود و باتلاقی را تشکیل داده است. ارتفاع سقف غار از سطح آب در حوضچه آخر 50 متر و عمق آب در حوضچه وسط به 35 متر می رسد. جهت ارتقای سطح حفاظتی معرفی و پیشنهاد گردیده تا به عنوان یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست، تحت مدیریت قرار گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشست خبری خود که عصر روز 9 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد، گفت: به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و میراثی منطقه آزاد ماکو و شناسایی این منطقه و ایجاد نشاط بین بانوان، دومین دوره رالی گردشگری بانوان از بیستم تا بیست و دوم اردیبهشت ماه در منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

از این رو آب های بدست آمده از چشمه های طبیعی درون بطری های پلاستیکی نگهداری شده و در فروشگاه های معتبر در سراسر دنیا برای مصرف عموم مردم عرضه می شوند. حمام ها: حمام هایی که در اطراف چشمه آبگرم ورتون ساخته شده اند مربوط به دوران صفویه هستند و امروزه فقط تعداد محدودی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. غارهای متعدد موجود در استان آذربایجان غربی همواره مورد توجه و بازدید اغلب گردشگران قرار بوده است که می توان از معروفترین آنها غار سهولان را نام برد.

شهر ماکو مرکز شهرستان ماکو، در شمال غربی آذربایجان غربی واقع شده و دارای موقعیت جغرافیایی و نظامی مهمی است؛ زیرا در سرحد سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. قبر پیر جابر در ممقان واقع است این قبر سنگ نبشته و کتیبه ای ندارد فقط سرلوح قبر بر رویه ای درونی دیوار غربی زاویه، و چهار قطعه سنگ کم عرض که مجموعاً قسمتی از کتیبه دیوارهای یک قبر قدیمی را تشکیل می دهند به کره بیرونی دیوارهای غربی و جنوبی زاویه نصب گردیده است دو قطعه از سنگ نبشته ها تاریخ ۱۱۳۵ هجری قمری دارد. بخش جنوبی تالاب در دامنه کوه قره داغ (سیاه کوه) واقع گردیده و کوه مذکور و تپه باباحیدر بر آن مشرف هستند.

در حوزه استحفاظی شهرستان مهاباد و در سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه، تالابهای زیبایی همچون تالاب قوپی باباعلی، کانی برازان، گروس، داشخانه، قره قشلاق، تالاب حسنخان، چنگیز گل، و دریاچه مخزنی سد مهاباد واقع گردیده است که مامن و ماوای هزاران پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی و بومی منطقه میباشد. از بین این تالابها تالاب قوپی باباعلی در کنوانسیون بینالمللی تالابها به عنوان تالاب بینالمللی ثبت گردیده است. اثر تاریخی پل بهشت آباد مربوط به دوره قاجار است که در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ۵۹۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نخستین کودکستان ایران را در سال 1302 در تبریز تاسیس کرد. این غار در 35 کیلومتری شهرستان مهاباد و جاده مهاباد-بوکان واقع و از چند حوضچه بزرگ که به وسیله دالان های آبی به هم متصل شده اند تشکیل یافته است. قاعده حوضچه مثلثی شکل، 6 متر اضلاع دو طرف هر یک 9 متر و عمق حوضچه 40 سانتی متر است. پوشش بخش خارجی از نوع ورق های گالوانیزه میباشد، که مهمترین عایق آن از جنس پلی استایرن با ضخامتی در حدود ۴ سانتی متر است.

برای پوشش خارجی این سازه همانند کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه های سبک – سنگین، از ورق های گالوانیزه استفاده نمود که اصلی ترین عایق آن حاوی پلی استایرن( پلاستوفوم) است. جنس کف کانکس توالت از نوع فایبر سرامیک بافته شده میباشد(عایق پشم سرامیک حاوی عایق های نسوز است که ترکیبات الیاف بافته شده تشکیل دهنده آن شامل، اکسید آلومینیوم و سیلیس است). این آب در ردیف آب های معدنی بیکربنات کلسیک گازدار و گرم است. بنا به گفته مرحوم علامه دکتر رزیاب خویی، نام “خوی”، در سنگ نبشته “داریوش” شاه هخامنشی نیز، با قریب همین تلفظ آمده که خود نمادی از قدمت تاریخی این شهر است.

در برخی نوشته ها وجه تسمیه خوی را از کلمه معادل کردی به معنای نمک و برخی دیگر از کلمه ای ارمنی به معنای قوچ برداشت شده می دانند که در مورد آن تردید وجود دارد. اهميت غار كبوتر به خاطر وجود چاله هايي عميق و مخوف است كه به صورت تندرههاي سنگي و تالارهاي بزرگ ديده ميشود .اين غار بيش از غارهاي ديگر مورد توجه غار شناسان و محققان و كوهنورداني است كه همه ساله براي بازديد از آن به اين منطقه سفر ميكنند. 3- نيروگاه ترکيبي بخار و آب داغ: در اين سيستم، آب گرم از ميان يک مبدل گرمايي مي گذرد و گرما را به يک مايع ديگر مي دهد که نسبت به آب در درجه حرارت پائين تري مي جوشد مايع دوم در نتيجه ي گرم شدن به بخار تبديل مي شود و پره هاي توربين را مي چرخاند سپس متراکم مي شود و مايع حاصله دوباره مورد استفاده قرار مي گيرد آب زمين گرمايي نيز دوباره به درون مخازن تزريق مي شود اين روش براي استفاده از مخازني که به اندازه ي کافي گرم نيستند که بخار با فشار توليد کنند، به کار مي رود.

کیاسر را مقصد بعدی خود قرار دهید و از دریاچههای طبیعی و چشمنواز آن دیدن کنید. شاید فکرش را هم نکنید اما مغازههای لوکس و برندهای معروف ترکی را در بازارهای شهر چشمه میتوانید پیدا کنید. چشمه سرداب امکانات رفاهی کمی برای تفریح و سرگرمی دارد. آثار باستانی متعددی در این شهر وجود دارد که از میان آنها می توان به مناره شمس تبریزی، مسجد مطلب خان، دروازه سنگی و پل خاتون اشاره نمود.

در حال حاضر می توان با اتومبیل تا نزدیکی غار رفت و تنها مسیر کوتاهی را مجبور به پیاده روی خواهید بود. غار سهولان دارای دو در اصلی است که به هم راه دارند و می توان از هر یک از آنها وارد غار و از در دیگر خارج شد.بعد از ورود به غار و پس از طی مسیر پیاده سوار قایق خواهید شد و به دیدن غار خواهید پرداخت. بر سر راه غار، منطقه ای وجود دارد که تابلویی با عنوان “جاذبه معکوس” در کنار جاده دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید