امامزاده سرطاق یک زیارتگاه بسیار باصفاست

این روستا در دامنههای شمال شرقی ارتفاعات بینالود، در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا 1500 متر میباشد و ارتفاعات آن مناسب صعود برای کوهنوردان است. فضاسازی مناسب و دسترسی آسان به این مکان، میل به بازدید از چشمه سیاسرد را چند برابر نموده است. این منطقه برای تفریح و گردش بسیار مناسب می باشد و در این جنگل برق کشی انجام شده و تمامی امکانات رفاهی برای مسافرین در نظر گرفته شده است. طایفه کُرد پشتکوهی : برخی از طوایف کُرد پشتکوهی در دره شهر زندگی می کنند، ولی تعداد آنها بسیار اندک است .آنها هم به زبان کُردی پشتکوهی هم به گویش لُری صحبت می کنند.

قدمت تاریخی چادگان اصفهان هنوز دقیقا مشخص نیست اما گفته میشود در دوران صفویه چادگان به خاطر نزدیکی به زاینده رود زمین حاصلخیز خوبی داشته و از موقعیت مناسبی برای زندگی برخوردار بوده؛ به همین دلیل در زمان شاه عباس اول ترک زبانان به چادگان کوچ کردند. آبشارها و فضاهای چشم نواز بسیار زیادی در گرگان و برخی دیگر از شهرستان های استان گلستان وجود دارد، اما آبشار لوه زیباترین و باصفاترین آبشار این منطقه است. این روستا آب و هوایی بسیار عالی داشته و سرسبزی و درختان اطراف آن برای همگان قابل توجه است.

این آتشکده بهخاطر آتشی که 1500 سال در آن روشن است، شهرت دارد. از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه “خنک رود “ یا “آبشار ارتکند” است، که مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی میباشد. این رود پس از سیراب نمودن باغات اطراف به سمت بند گلستان جاری میشود. روستای هدف گردشگری گچی سو بالا از توابع شهرستان کلاله استان گلستان می باشد که در فاصله 50 کیلومتری شمال کلاله واقع شده است.

وییلاق تیرهای جانعلیوند، خداداوند، مقام رهی و عالکووند در نعل اشکنان موسیری خونمیرزا، تنگ گزی، که همگی از توابع استان چهارمحال و بختیاری میباشند. چشمه سرخون یکی دیگر از چشمههای استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر سرخون از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در 120 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. تجربه خاص و جدیدی در چشمه گراب مشهد منتظرتان است. تور سافاری کیش و ویراژ روی تپههای شنی با لندکروز تجربه هیجانانگیزی را در اختیارتان قرار میدهد و یکی از خاصترین جاهای دیدنی ایران است.

علاوه بر قایقسواری که آن را در اکثر ساعات شبانهروز میتوانید انجام دهید، پیشنهاد میکنیم شبها به اسکله تفریحی بروید و کشتی تفریحی را تجربه کنید. و در آنجا هر گونه میوه که بخواهند هست و نیز آمرزش »(محمد/15) کلمه مثل در ایه «مثل الجن التی وعد المتقون» بطوری که گفته اند: به معنای صفت است یعنی صفت بهشتی که خدا به مؤمنان وعده داده است که، آنها را دران بهشت داخل کند چنین وچنان است و چه بسا بعضی از مفسرین، کلمه مذکور را حمل بر همان معناى معروفش کرده و از آن استفاده کردهاند که بهشت رفیعتر و درجهاش اعلاى از آن است که بتوان با زبان و توصیف برایش حد معین کرد (فخر رازی، ج 28، ص 58). و لفظ، تنها مىتواند با آوردن مثل، ذهن را به نوعى به آن نزدیک کند، هم چنانکه آیه” فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ” (سجده/17) به این معنا اشاره کرده است.

آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است که وجود باغات میوه و ارتفاعات و درههای پوشیده از گیاه و چشماندازهای زیبا جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است. شازند دارای آب و هوای کوهستانی است؛ و در فصل بهار به سرمستی طبیعت و پرآبی چشمه ها و سراب ها معروف است از همین رو طبیعت زیبای شازند مسافران زیادی را به خود جذب میکند. «ان الابرار لفى نعیم على الارائک ینظرون، تعرف فى وجوههم نضرة النعیم یسقون من رحیق مختوم ختامه مسک و فى ذلک فلیتنافس المتنافسون و مزاجه من تسنیم عینا یشرب بها المقربون» ابرار از شراب مهر کرده شده مىخورند، مهر آن طیب و پاکیزه، و همان قوانین شرع مقدس است که با آن ظرف شراب را پر کرده، و از دستبرد شیطان مصونداشتهاند، قدرى از نهر تسنیم داخل آن شراب صافى نموده و به ابرار مىدهند، و لیکن مقربین از خود چشمه تسنیم که از بالاترین نقطه از نقاط بهشت جارى است، میآشامند.

این دره با دیوارههای بلندی احاطه شده و فضا وهمانگیزی دارد. این بند در 25 کیلومتری جنوبشرقی مشهد قرار دارد و بر روی رودخانه طرق در یکصد متری بالادست بند قدیمی طرق احداث شده است. دربند نام یکی از محلههای قدیمی تهران و یکی از جاهای دیدنی ایران است که بهخاطر قرارگیری در دامنه کوه، آبوهوایی مطبوع و دلچسب دارد. سرزمین پهناور ما، یکی از معدود کشورهایی است که دریا، کوه، جنگل، بیابان و… کشور ما ایران، کشوری پهناور در خاورمیانه است و از لحاظ جمعیت و مساحت در رتبه هجدهم و هفدهم جهان قرار دارد.

قسمت عمدهای از این دشت در کشور آذربایجان و قسمتی از آن در کشور ما قرار دارد. امیدواریم در سفر خود به استان آذربایجان شرقی از این مناطق نیز لذت ببرید. جالب است بدانید که میتوانید حتی از مسیر این تفرجگاه زیبا نیز لذت ببرید زیرا جادهای که به ارتکند منتهی میشود مملو از دیدنیها و طبیعت بکر است. بنابر شواهد موجود و کشف فسیل حلزونی در مسیر منتهی به آن میتوان قدمت این پدیده را یکصد میلیون سال پیش (دوره دوم زمینشناسی) تخمین زد.

کوهستان اخلمد در منتهی الیه شمالی رشته کوه بینالود و در نزدیکی شهر چناران قرار دارد. چشمه مقدس در روستای تاریخی “دهسرخ” در نزدیکی شهر مُلک آباد قرار دارد. روستای آبگرم در کوهپایههای هزارمسجد، شهرتش را از چشمه آب نسبتاً گرمش گرفته است. بهره برداری از آبگرم سبلان در سال 1374 صورت پذیرفت. این منطقه ییلاقی در فاصله حدود 7 کیلومتری جنوب باختری طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق دیگر از جمله عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و شاندیز محدود میشود.

در این منطقه بیش از دویست گونه گیاهی وجود دارد و حیات وحش آن عبارت است از: قوچ و میش، کل و بز، آهو، پلنگ، گراز و گونههای مختلف پرندگان از جمله غاز خاکستری، اردک، لک لک سفید، بلدرچین، هوبره، فاخته و… کوفته هویج مانند دیگر کوفتهها پخته میشود با این تفاوت که ماده اصلی آن هویج است. ویژگی جذاب این چشمه این است که، هر شبانه روز به طور متوسط 3 الی 4 بار با قدرت 6 لیتر در ثانیه جاری میشود و بعد از گذشت یک ساعت به طور کامل قطع میشود. این چشمه به گفته مردم محلی از گواراترین آبهای منطقه طالقان تشكیل شده و چنان پرآب بوده كه علاوه بر مصرف خانگی پاسخگوی مصارف كشاورزی اهالی و آبیاری باغات نیز است.

این بنا پس از مرمت و بازسازی در سال 1385 به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد. تاریخ ساخت آن به دوران صفوی بازمیگردد و برای مردم اصفهان و گردشگران مکانی دیدنی و نوستالژیک است. این کشور چهارفصل با تاریخی غنی و کمنظیر، یکی از پیشگامان تمدن بشری در دوران باستان نیز بوده است؛ از پرسپولیس و تخت جمشید گرفته تا مساجد دیدنی و تاریخی، همگی گواه تاریخ غنی هستند. ایران مال بزرگترین پروژه تفریحی – فرهنگی کشور است که هنوز قسمتهایی از آن در حال ساخت است.

دیدگاهتان را بنویسید