افغان ها، فصل ١ تا ١٤

پارک جنگلی توسکا پوشش گیاهی خاص خود را دارد و انواع درختان افرا، کاج تهران، برخی درختان میوه و چنار در خود دارد و محیطی بسیار زیبا برای لذت بردن در تفریحات خانوادگی است. دكتر عزیز جوانشیر در این گفت و گو گفت : بر اساس اعلام یونسكو، جنگل های ارسباران در زمره 15 منطقه غنی جهان از نظر تنوع ژن های گیاهی و جانوری است. انتخابی معتقد است دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی اصفهان باید تلاش کنند این بیشه به عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شود، اقدامی که به عقیده او باعث می شود تصرفات در بیشه ناژوان کمتر شود.

باغ گیاهشناسی اصفهان به گفته مدیر سازمان پارکها و فضای سبز اصفهان به عنوان یکی از جاذبه گردشگری جدید در ناژوان اضافه خواهد شد. به تازگی طرح «باغ گیاه شناسی اصفهان» و طرح «باغ خود پایدار با محوریت باغهای ایرانی» مورد توجه شورای شهر قرار گرفته و قرار است در صورت اخذ مجوزهای لازم توسط سازمان پارکها و فضای سبز اصفهان در ناژوان عملیاتی شود. این طرح که محمدی از آن سخن میگوید همان طرح «باغ خود پایدار با محوریت باغ های ایرانی» است که تاکنون نتوانسته اجرا بشود. با این وجود شهرداری قصد دارد «باغ گیاهشناسی اصفهان» و باغ دیگری را تحت عنوان “باغِ خود پایدار با محوریت باغ ایرانی” را در ناژوان اجرا کند.

فروغ مرتضایینژاد، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در گفت و گو با ایرنا در این خصوص گفت: باغ گیاه شناسی مورد نظر ما اعتبارات کلانی را نیاز دارد و حقیقت این است که اعتبار و نفعش بیشتر برای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی است و به همین دلیل ما شاید باید به سمت مشارکت با دانشگاه اصفهان برویم. کورش محمدی در گفت و گو با ایرنا میگوید: ناژوان میتوانست به عنوان یک تفرجگاه طبیعی جذابیت لازم را برای هم گردشگر و هم شهروند اصفهانی داشته باشه اما با وجود همه اینها متاسفانه به سمت تصنعی کردن این فضای تفرجگاهی پیش رفت و خیلی از عرصههای این منطقه یا تخریب شد یا تبدیل شد به فضاهای تفریحی.

این جنگلها تنها یک دهم سطح سیاره را پوشش میدهند، با این حال نیمی از همه گونهها را در خود جای داده اند. حالا اما چالش بزرگتر برای راه اندازی این تم پارکها و باغ گیاه شناسی، کمبود آب و خشکی زایندهرود است؛ پروژههایی که نیاز به بودجههای زیادی دارند و معلوم نیست با قطع شدن گاه و بیگاه رودخانه زایندهرود و کمبود آب، اجرا شدن آنها اصولی و منطقی باشد. ناژوان شامل بیشه زارها و باغهای میوه است که تفاوت زیادی با باغ ایرانی دارد. عملیات آنها بدون هیچ هماهنگی با اداره محلی بادغیس برنامه ریزی شده بود و این عساکر در بخشی از جنگل پسته بادغیس که در واقع یکی از مراکز اصلی طالبان است توسط چرخبال ها پیاده شده بودند.

امروز اما چهره طبیعی ناژوان رو به زوال گذاشته و علاوه بر تخریب و تغییرکاربری باغهایش در اثر خشکسالی های متمادی عرصههای این پهنه طبیعی با اماکن تفریحی گوناگون احاطه شده است. باغ رویش اقدامی اصولی و متناسب با باغ و بیشه زار ناژوان بوده اما آیا طرحهایی چون باغهای موضوعی یا تم پارکهایی مثل «باغ ملل» که امروز بیشتر از سوی مدیریت ساماندهی ناژوان پیگیری میشود میتواند کمکی به حفظ چهره طبیعی ناژان باشد یا آن را از هویتش دورتر میکند؟ مدیر طرح ساماندهی ناژوان که به تازگی مدیریتش را در این مجموعه شروع کرد معتقد است که اگر طرح جامع اراضی ناژوان هرچه زودتر تصویب و ابلاغ بشود بهتر میتوان به حفظ و توسعه ناژوان کمک کرد.

شهرداری، بیشه ناژون را پارک جنگلی نامگذاری کرد و این در حالی است که از گذشتههای دور نواحی و کرانههای زاینده رود به بیشه مشهور بودهاند. طبیعت سبز و بکر این منطقه آن قدر دیدنی است که تا مدتها بعد از سفر به آن، حس آرامش اشکورات را از یاد نخواهید برد. استفاده از زیبایی های این منطقه می تواند روح شما را جلا داده و آرامش را به شما برگرداند . باغهای صد بیشه ماربین از نصرآباد گرفته تا ناژوان در مسیر پیچ و خم مادیهای روانی که از زایندهرود تغذیه میشوند شکل گرفته و این باغها به همراه بیشه زارهای دو سوی زایندهرود از روزگاران گذشته از جاذبههای بینظیر شهر اصفهان بودهاند.

از خطا نادم نگردیدن خطایی دیگر است (صحیح است) انسان وقتی خطایی میکند بایدجلوی خطای خودش را بگیرد باید دید چه موجب شد کدام خطا سبب شده که رفته رفته ملت ایران دارد از این نهضت مایوس میشود آقا دارند ما را درس عبرتی میکنند در میان ملل خاورمیانه که دیدید این نتیجه نهضت ملت ایران است این نتیجه ملی کردن نفت است که باین روزافتادهاند باید دید کدام خطاها موجب شده که ما را باین روز درآورده جلوی این خطاها را بایدگرفت چه موجب شد که اتحاد و اتفاق ما را از بین برد چه موجب شده که ملت ایران دو تا برادر باهم دارند می جنگند یکی میگوید زنده باد یکی میگوید مرده باد بنده درجلسه خصوصی هم عرض کردم که من نه طرفدار دکتر مصدقم نه طرفدارآیت الله کاشانی نه طرفدار دربارهستم آنروز عرض کردم که کنترات نامه من با ملت ایران قانون اساسی است من روی قوانین و حکومت قوانین با دولتها و با اشخاص مخالفت یا موافقت میکنم (صحیح است) هیچوقت درزندگی سیاسی من در این چند دورهای که در مجلس بودهام بت پرستی نکردهام و نخواهم کرد (میراشرافی – ولی بت شکنی کردهاید ما شاهدیم) این مثال شاید با بنده تطبیق بکند و شاید هم یوسف از این گناه به زندان نشستهاست (پورسرتیپ – مسلم است) (دکتر بقایی – ولی به آن روزنامههایی که بشما فحش میدهند کی پول میدهد؟) اینها سند افتخارمن است اضافه میکنم که یک مبارزهای را کردم که آنقدر دردناک بوده برای سیاست استعمار که بعد از چندسال با اینکه اکنون برکنارم بنده را میکوبند پس بنده قدرتی هستم که من را میکوبند آقا اگر به آدم فحش ندهند مردهاست به مرد زنده فحش میدهند باید فحش بدهند من افتخارمیکنم مردی که مبارز میدان سیاست است بهش فحش میدهند و بایدهم بدهند آنهم برای چی؟

فعالان محیط زیست و دوستداران اصفهان بارها علیه آنچه که چهره طبیعی ناژوان را دستخوش تغییراتِ به گفته آنها غیرضروری کرده معترض بودهاند اما صدای آنها هیچگاه شنیده نشد و اماکن تفریحی و گردشگری در بیشه ناژوان هر روز توسعه بیشتری پیدا کرد. هرچند که دولت در بسیاری از آنها کمکهای مالی را انجام می دهد و نیز موسسات حمایت از محیط زیست نیز وجود دارند، اما شناخت محافظان خصوصی جنگلها و شرکت در رویدادهای مردم نهاد هر چه بیشتر باشد کمک بیشتری را برای حمایت از جنگل ها و منابع طبیعی خواهد کرد. وی اضافه کرد : سازمان پارکها و فضای سبز تیمهای تخصصی در بحثهای نگهداری دارند و ما با جلساتی که با این سازمان داشتیم در حال پیگیری ایجاد باغهای موضوعی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: این طرح در اختیار سازمان پارکها و فضای سبز است و حتی ناژوان به عنوان یک پایلوت انتخاب شده تا روی درختها و فضای سبز ناژوان کار شود. به ارتباط نفوذ بیشتر سکائیان و ایرانیان دراین منطقه، بطور واضح نام پاروپانیسادای (سرزمینی که در ماورای کوهها واقع است بنام یوپاریساینا نامیده میشود) نام ایرانی/سکائی داده شده به وادی کابل توسط مردمانی است که ازشمال کوهها آمده اند. بوستان جنگلی پردیسان یکی از جنگل های تهران است که در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد.این بوستان که در شمال غربی تهران واقعشده است، از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضلالله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود میشود.

به گفته وی در زمان حاضر شهرداری بنا دارد زمینهای تملک شده در شمال ناژوان را به باغ گیاهشناسی تبدیل کند، باغی که میتواند شامل تم پارکها و کلکسیون های رز، زنبق و داوودی باشد یا تم پارکی تحت عنوان باغ ملل که نمادها و المانهایی از شهرها و کشورهای مختلف جهان را در بر میگیرد. جنگل بكر یا جنگل دست نخورده ، جنگلی است كه بدون دخالت انسان بوجود آمده است و تركیب گونه های درختی و درختچه ای و علفی آن طوری است كه وضعیت كاملاً طبیعی را نشان می دهد .چوب و سایر فرآورده های تولید شده در جنگل بكر در همان سیستم طبیعی تجزیه شده و به خود جنگل بر می گردد.

خشکسالیها بلای جان باغهای ناژوان بوده و خشکی باغها و تغییرکاربری آنها موجب شد تا روز به روز، ساخت و ساز مالکان از عرصه ناژوان بکاهد، از همین جا بود که پای شهرداری به تملک اراضی ناژوان باز شد، شهرداری با هدف توسعه گردشگری و حفظ باغها سالهاست که متولی نگهداری از ناژوان شده در این سالها شهرداری بیشه ناژوان را تبدیل به «پارک جنگلی ناژوان» کرد. انتخابی تصریح کرد : اگر وجود چنین طرحی صحت داشته باشد امیدوارم این طرح، راهی برای ساختن باغ ویلاها نباشد، من معتقدم احیا شدن بیشهزارهایی که اکنون ساخت و ساز شده منطقیتر است و به طور طبیعی بخشهایی که در مالکیت خصوصی هستند باید طرحهای اصولی برای آنها اندیشیده شود تا حفاظت پایداری از آنها صورت بگیرد اما این طرحها نمیتواند باغ ایرانی باشد.

سیدرسول هاشمیان با اشاره به کاشت ۱۰ هزار اصله درخت در سال جاری در پهنه ناژوان به ایرنا گفت: شهرداری در سال گذشته تملک ا و درختکاریهای زیادی داشته است، ناژوان در شهر اصفهان و در کشور به عنوان جاذبه گردشگری هم مطرح است ولی همت شورای دوره پنجم و شهرداری بر حفظ و توسعه و نگهداری پهنه ناژوان بوده که من فکر میکنم در این رابطه شهرداری نمره قابل قبولی داشته است. وی بیان کرد : اگر ناژوان را به عنوان بیشهناژوان شناسایی و حفظ کنیم و با عنوان پارک به آن نگاه نکنیم، تصرفات و فضاسازیهای کمتری خواهد داشت اما اگر هر چند وقت یکبار بارگذاریهای مثل آکواریوم، باغ خزندگان و باغ پروانهها که ظاهر هم توقف ناپذیرند در آن ایجاد کنیم به طور طبیعی به بافت اصلی ناژوان لطمههای بیشتری وارد میشود.

مدیریت ساماندهی ناژوان در سال گذشته باغی را تحت عنوان «باغ رویش» در ناژوان ایجاد کرد که با تشویق شهروندان به درختکاری مساحتی در حدود پنج هزار و ۵۰۰ متربع تبدیل به باغ شد. مشارالیه گفت من باید خودم با جناب آقا سیدعبدالله ملاقات نمایم. این مراکز تفریحی که با قراردادهای مشارکت طولانی مدت به بخش خصوصی واگذار شد اکنون سودی برای شهرداری ایجاد نکرده و تنها یک حرکت مخرب و غیرقابل جبرانی بوده که من فکر میکنم کسانی که دیروز این تصمیمات را گرفته اند امروز باید پاسخگو باشند. این عضو شورای شهر تاکید میکند که شورای شهر به شهرداری ابلاغ کرده که هیچ ساخت و سازی نباید در محدوده ناژوان صورت بگیرد و از تصویب طرحی در شورای شهر اصفهان در سال گذشته میگوید که بیشتر طراحی باغ ایرانی در ناژوان است.

باغ ملل، باغ زنبق، باغ رز، باغ داوودی، باغ شفا از جمله باغهای موضوعی هستند که مدیر ساماندهی ناژوان به آن اشاره میکند. بزرگراه یادگار امام در راستای شمالی/جنوبی، این بوستان را به دو بخش تقسیم میکند که پیوند آنها بهوسیله دو پل برقرارشده است. مارمولک باسیلیک می تواند این کار شگفت انگیز را روی انگشتان پایش که دارای تار و پود خاصی هستند انجام دهد و به او اجازه می دهد روی دو پای عقب خود بایستد. مسند دادارشیش (بکترا، بلخ فعلی درشمال افغانستان) حدود 600 کیلومتر از مارگیـانا فاصله دارد، بامتداد یک مسیر مدور کـه باید از دشت بین هر دو محل احتراز شود.

وی اضافه کرد: این باغها در عین این که خصوصیات خودشان را داشتند اشترکات مشخصی هم دارند به طور مثال در مسیر عبور جوی یا قنات قرار گرفتند؛ در میان دیوارهای بلند محصور هستند و در عین حال دارای کوشک مرکزی هستند. باغهایایرانی دارای کوشک میانی هستند و اگر چنین طرحی در ناژوان اجرا شود در واقع زمینه ساز ساخت و سازهای دوباره و بارگذاریهای بیشتر برای ناژوان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید