افغان ها، فصل ١ تا ١٤

اغلب داروهایی که امروزه از آنها برای معالجه سرطان استفاده می شود، از درختان و گیاهان استوایی به دست می آیند. عینالدوله خواست از این مسجدهای شبانه جلو گیرد، و آگهی داد که پس از سه ساعت از شب، کسی در بیرون نباشد، و باداره پولیس (نظمیه) دستور داد، که هر که را، پس از آن ساعت ، در کوچه یا خیابان ببینند دستگیر کنند و بزندان اندازند. دکتر بقایی – سوال بنده گرچه تقریبا یک ماه و نیم قبل است متاسفانه مجلس فرصت نکرد که این را زودتر مطرح بکند سوال بنده راجع به دو موضوع است یکی راجع به جریان صدور۵۰ هزار تن برنج و یکی راجع به جریان معامله برنج با اندونزی که به قراری که شهرت داردسوء استفادههایی بضررحیثیت دولت ومملکت دراین معامله صورت گرفتهاست راجع بجریان صدور ۵۰هزارتن برنج بنده اطلاع دقیقی نتوانستم کسب کنم وبهمین جهت هم سوال کردم فقط چیزی که بنده میدانم این است که دربازاراین جوازهایی که راجع به برنج صادر شده بودمورد معامله وسوء استفاده عدهای قرارگرفته بود بعضی جوازگرفتهاند وباصطلاح آن جوازرا ازقرارکیلیویی یک ریال سی شاهی به دیگران فروختهاند ضمنایک جریانی پیش آمد که تمام این ۵۰هزارتن برنج صادرنشده ازمملکت میخواستم ببینم دولت چه ترتیبی برای اینکارداده وچرا اقدامی نشده درموقعی که ما در مضیقه ارزی هستیم چرا باید این مقدار از مملکت صادر نشود اما راجع بجریان معامله با اندونزی اطلاعات بنده بیشتراست وخواهش میکنم جناب آقای دکتر اخوی وزیرمحترم اقتصاد یا اشتباهات بنده را تصحیح بفرمایند یا اطلاعات بنده را تصدیق بفرمایند و بگویند چه اقدامی شدهاست یا اگر جریان موضوع دیگری بودهاست بعرض مجلس شورای ملی برسانند اطلاعاتی که بنده دارم از این قراراست که در مدتی قبل دولت اندونزی تقاضای خرید مقداری برنج داشت البته آقایان نمایندگان محترم توجه دارند که دولت اندونزی یک دولت مسلمانی است و ملت اندونزی مدت کوتاهی است که استقلال خودشان را بدست آوردهاند و علاوه برهمکیشی که بین ملت ایران و ملت اندونزی هست یک سوابقی هم بین این دو ملت موجود بوده مخصوصا یک روابط علمی ادبی بیش از آنچه که معمولا میشود تصورکرد بین این دوملت یعنی از طرف ایران باندونزی وجود داشته و از لحاظ موقعیت جغرافیایی و محصولاتی که ما داریم و ملت اندونزی دارد میتوانیم از لحاظ اقتصادی کمکهای بسیار ذیقیمتی بهم بکنیم بطوری که بنده اطلاع حاصل کردم وقتی که سفارت اندونزی در صدد برمی آید که از اینجا یک برنجی صادر بکند البته اشخاصی واسطه میشوند و یک تجارتخانهای را باو معرفی میکنند و میگویند که این شخص معتبری است و شما معامله تان را با این تجارتخانه انجام بدهید.

دورۀ بعدی 5 نشاندهندۀ یک کاهش سریع درون وسعت مسکونـه ها بوده و مربوط بـه اوایل هزارۀ دوم ق م است. ریشههای درختان در بارانهای شدید، به ویژه برای مناطق کم ارتفاع مانند دشتهای رودخانه به زمین کمک میکنند تا بیشتر سیل ناگهانی را جذب کند و با کند کردن جریان، تلفات خاک و آسیب اموال را کاهش دهد. اما این قورباغه از آن بیگناههایی است که باید بیشتر به آن دقت کنید.

در ادامه تأثیرات جنگلزدایی را بیشتر بررسی کردهایم. جنگلی زیبا که در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۸ نامش در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت. رستورانی که درگذشته تنها یک سفره خانه بود و یکبار تصمیم گرفت تا مرغ ها را سرخ کرده و بر روی آن هم رب انار قرار دهد و این موضوع، باعث شروع محبوبیت اکبرجوجه در میان مردم شد. اینـها همچنان نشاندهندۀ یک رابطۀ قوی بین افغانستان شرقی وجنوبشرقی ازیکطرف و مسیرهای کوهی امتداد اندوس درون پاکستان امروزی از طرف دیگر است، تمام این ساحات بطور تقریبی زیستگاه پشتون های امروزی است.

برای جلوگیری از این فاجعه، قوه قضاییه جدیتر از گذشته، پای کار آمده و در نشست مشترک رئیس قوه قضاییه با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، که همین هفته گذشته برگزار شد، حجتالاسلام والمسلمین محسنی اژهای دستوراتی برای صیانت از منابع طبیعی صادر کرد که برخی از آنها مرتبط با موضوع جنگلخواریهاست و مقرر شده کمیته مشترک این دو نهاد، موضوعات این حوزه را پیگیری کند. محصولات مهم زراعی آن غلات، پسته و زیره است، که برخی از آن ها صادر می شود.در ۹ شهریور ۱۳۴۷، زمین لرزه سختی، به شعاع بیش از ششصد کیلومتر، سراسر این منطقه را لرزاند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، محمدرضا همتی مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به وجود ۱۳۵ میلیون هکتار منابع طبیعی در کشور، اظهار داشت: بیش از سه هزار و ۵۰۰ طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد تومان اجرایی شده است. تعداد آنـها در1982 بیش از100 هزارتخمـین شده است. آنـها خود را اولادۀ اعراب اولیۀ سالیـان تسخیراسلامـی مـیدانند. اگر بهدنبال خرید کتاب تخصصی حقوق و آموزش زبان هستید، پیشنهاد میکنیم با عضویت در خبرنامه از طریق فرم زیر جدیدترین کدهای تخفیف انتشارات جنگل را در ایمیل خود دریافت کنید.

اززیستگاه آنـها دروادیـهای جانبی بامتداد دریـای کابل واضح مـیشود کـه آنـها دریک ساحۀ بسیـاروسیع زندگی داشته و با گذشت ایـام توسط مـهاجمـین پشتون از جلگه های بین کابل و جلال آباد بیرون رانده شده اند. زبان دیگر (هندو- آریـائی) داردی کـه حالا (تقریبا) منقرض شده، تیراهی هست که قرارمعلوم دربعضی دهکده های جنوب جلال آباد توسط مردمانی صحبت مـیشدند کـه ظاهرا توسط پشتونـها (افریدیـها) از تیراه (درقسمت جنوبی، درجانب دیگرسفید کوه) بیرون رانده شدند. آنـها باشندۀ ساحۀ اند کـه از جوار کوتل سالنگ درشمال کابل بامتداد جنوب و شرق کناره های کوههای نورستان که تا سواحل دریـای کنر درون شمال جلال آباد وسعت دارد.

دراینجا دریـاهای متعددی ازشمالشرق و شرق (بشمول ترنک و ارغستان) با دریـای ارغنداب یکجا شده و پس ازحدود 130 کیلومتربطرف غرب با دریـای هلمند یکجا مـیشود. خود مرغزارکندهار ایجادگر یک گرهگاه به منظور مسیرهای بین شرق وغرب است، چون درشمال توسط کوههای افغانستان مرکزی و درجنوب بواسطۀ دشت سوزان ریگستان محدود شده هست (که بنام دهلیزاراکوزیـا نامـیده مـیشود). ارتفاع منطقه از ۶۰۰ متر در مرز شمالی تا ۳۰۶۴ متر در ضلع جنوب شرقی از سطح دریا متغیر است؛ این دهکده نمونهی یک ییلاق بی نظیر است. هامون پوزک و هامون صابری از نظر محیط زیست پرنده گان مهاجر آبی مشهور اند.

علاوه بر آن محیط جنگل به عنوان تفرجگاه نیز پذیرای انسانها میباشد و انسانها با مراجعه به دل جنگل به آرامش و نشاط دست مییابند. دوره های 6 و 7 مربوط بـه عصر(پیشرفته) آهن بوده و دربرگیرندۀ کلالی (سفالی) هست که با کاشی های یـافت شده درمراحل پائینی نزدیک کندهارکهنـه (مربوط بـه اوایل و نیمۀ هزارۀ اول ق م) قابل مقایسه است. یکتعداد گروههای دیگری نیز وجود دارند کـه منشای آنـها درنیم قارۀ هند قراردارد، یـا حد اقل از نگاه تباری مربوط بـه مردمان هند و پاکستان اند.

کاوشگران مندیگک هفت دورۀ عمده را درآنجا تشخیص کرده اند کـه دوره های 1 الی 4 مربوط عصرمس و برونزاند. در این نشست شماری از مسئولان حکومتی، موسسههای همکار و رسانهها شرکت کرده بودند. دهخدا در لغتنامهاش میگوید: «ارسباران اسم جایی است در شمال آذربایجان که شاخههای رود ارس از آنجا به ارس میریزند. این ناحیه به سبب واقع شدن در مرزهای شمال شرقی امپراتوری ساسانیان، در معرض تهاجم ترکان و هپتالیان قرار داشت. فرضیههای زیادی در مورد گم شدن آنها ارائه شد و قویترین فرضیه کشته شدن این سه نفر به دست بومیان منطقه بود.

درفک در حقیقت نام قله ای بسیار معروف در ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار گیلان است که هر ساله تعدا زیادی از کوهنوردان حرفه ای برای فتح آن به این استان سفر می کنند. امیر بهادر گفت: من ناگزیرم شما را از اینجا ببرم، اگر چه کار بویران کردن اینجا و کشتن کسانی بکشد. در اینجا معنای واقعی مرز به تصویر کشیده میشود. تعداد زیاد پشتونها هنوزهم لنگی بسرمیکنند که یک سرآن بروی شانه انداخته میشود. اگر این پوشش گیاهی را بردارید، خاک سطحی منطقه بهسرعت خشک و تهی میشود و برای تجدید نیاز به تجهیزات گرانقیمتی دارد. درمراحل کمـی بعدتر، هنوزدردورۀ 1، طوریکه توسط کاوشگران تشخیص شده، خانـه های وجود دارد کـه از پخسه (گل کوبیده) وخشت خام ساخته شده اند.

آمل از معدود شهرهای استان مازندران است که امامزاده های بسیاری دارد و هرکدام از امامزاده ها، در میان اهالی منطقه اطرافش، از ارزش و احترام قابل توجهی برخوردار هستند. روستای کمدره دارای دو مسجد به نام های مسجد امام حسن مجتبی بالامحله و مسجد پایین محله معروف به شیردار پره و حسینیه امامزاده محمد که با توجه به فرسوده بودن بناء قدیمی در حال حاضر در حال ساخت بنائ جدید آن می باشند و در کنار آن سقاخانه ابوالفضلی به نام سقانفار موجود می باشد و همچنین وجود امامزاده عباس( علیه السلام ) که از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام ) می باشد باعث خیر و برکت و همچنین شفیع مردم روستا می باشد .

جنگل آکیگاهارا که از آن بهعنوان جنگل خودکشی یاد میکنند، در یاماناشی پِرِفکتور ژاپن واقع شده است. صرفه جویی در وقت، قیمت مناسب و تجربه کافی از امتیازهای دیگر چاپ کتاب در چاپخانه جنگل به شمار می روند. یکی از ساحاتی کـه باین ارتباط بطورخاصی مـهم است، تپۀ یحیی هست که حدود 450 کیلومتردر غرب سیستان درون ایران امروزی قراردارد. این ساحه حدود 35 کیلومتربطرف شمالغرب کندهارفعلی، بامتداد دریـای کشخود (یک شاخۀ دریـای ارغنداب) واقع بوده و در1951 توسط یک باستان شناس فرانسوی کشف مـیشود. ارقام تباری، تعداد آنـها را حدود چند هزارنفرتخمـین مـیکند، با گویندگان حدود 200 یـا کمترمغولی.

این اشیـا بندرت معلومات مستقیمـی دربارۀ تاریخ مردمان، زبان، تنظیم اجتماعی و سایرعرصه های زندگی آنـها بدست مـیدهد. این با فرهنگ شـهری مطابقت ننموده، مـهارت پیشـه وری و تجارت فواصل دوررا تکامل مـیدهد کـه درقسمت اعظم هزارۀ سوم درفلات شگوفان بوده است. فرهنگ مادی گذشتۀ دور مردمانی کـه حالا درون سرزمـینی بنام افغانستان زندگی مـی کنند، طوریکه باستانشناسی روشن ساخته، نمونـه های را نشان مـیدهد کـه بازهم درون طول تاریخ بعدی یـافت مـیشود.

دیدگاهتان را بنویسید