اسهال چرب نشانه چیست؟

بسیاری از افراد از بادکش شکم برای کاهش درد آزاردهنده دوران قاعدگی استفاده میکنند. آیا شیرهایی که دربازار وجود دارد و ماندگاری سه چهار روزه دارن میتوان استفاده کرد؟ میزان گلبولهای سفید خون معمولاً حدود چهار هفته پس از زایمان به حالت طبیعی برمیگردد. شمارش کامل خون (CBC) بر روی اندازهگیری سه نوع گلبول خون یعنی گلبولهای سفید خون (WBC)، گلبولهای قرمز خون و پلاکتها متمرکز است. با اندازهگیری حجم سلولهای خونی، CBC به پزشک امکان میدهد تا سلامت کلی فرد را ارزیابی و شرایط زمینهای مانند سرطان خون و کمخونی را بررسی کند. آنها به کنترل فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی کمک می کنند.

۱- نوشیدن مستمر شیر کم چرب کمک میکند فشار خون تان تا ۱۰ درصد پایین بیاید. آزمایش الکترولیت معمولاً در فواصل منظم برای نظارت بر درمان برخی مشکلات از جمله فشار خون بالا، نارسایی قلبی، بیماریهای ریوی، بیماری کبدی و بیماریهای کلیوی انجام میشود. تست پروتئین کل این آزمایشگاه نسبت دو نوع پروتئین آلبومین و گلوبولین را آزمایش میکند. کبد وظیفه پاکسازی خون از بیلیروبین غیر قابل اتصال را دارد و از طریق آنزیمی به نام UDP- گلوکورونیل- ترانسفراز آن را محلول در آب میکند. برای غیر متخصصین تفسیر آزمایش خون دشوار و پیچیده به نظر میرسد. سطح غیر طبیعی میتواند ناشی از مشکلات کبدی یا کلیوی باشد.

سطح بالا نشانگر احتمالی کمخونی و سطح پایین نشانه احتمالی سوء تغذیه است. چربی خون وجود سطوح بالا یا غیرطبیعی لیپیدها یا لیپوپروتئینها در خون و یک عامل اصلی خطر برای بیماریهای قلبی عروقی است. آسپارتات آمینوترانسفراز آنزیمی است که معمولاً در گلبولهای قرمز خون و بافت عضلانی، قلب، لوزالمعده، کبد و کلیه یافت میشود. افزایش سطح فسفر (Phosphorus) در خون میتواند مشکلات کلیه و غدد پاراتیروئید را نشان دهد یا ممکن است نشانه سوء تغذیه یا سوء مصرف الکل باشد. سطح زیاد یا پایین الکترولیت میتواند در اثر بیماری ایجاد شود.

این اندکس گلبول سرخ با میزان رنگدانه هموگلوبین مرتبط است و به اصطلاح گلبول سرخ را هایپرکروم و یا هیپوکروم می گویند. اما ویژگیهای بدن مردان متفاوت است و چالشهایی که آنان در این مسیر با آن مواجه میشوند نیز تفاوت دارد؛ از تغییر سایز گرفته تا مصرف پروتئین. اگرچه ممکن است در مردان و زنان و کودکان سالم و جوانان این مقدار متفاوت باشد. بعضی از این مطالعات فوایدی مثل کاهش چربی بدن و در بعضی افزایش توده عضلانی را نشان می دهد و اما قسمت غم انگیز ماجرا این است که مطالعات دیگری هم هستند که هیچ اثر مفیدی از این مکمل را نشان نمی دهند.

مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های قندی منجر به افزایش چربی در کبد می شوند. در برخی از موارد می توان از استروئید های تزریقی نیز در محل لیپوم استفاده کرد. یکی از مهمترین دلایلی که می شود به آن استناد کرد خروجی این روش لاغری است که در اروپا و آمریکا در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ به عنوان بهترین روش لاغری از سوی نظر سنجی که مجله new beauty انتخاب شد. اما با مصرف مواد غذایی که چربی اشباع شده زیادی دارند؛ در چاقی و اضافه وزن خود تاثیر زیادی را به بدن اعمال خواهید کرد.

بعد از مدتی تاثیر آن را در کاهش وزن خود مشاهده میکنید. همچنین میتواند در اپیتلیوم (بافت پوششی) مخاط روده باریک، لوله متلاطم پروگزیمال کلیه، استخوان، کبد و جفت مشاهده شود. تخلیه چربی بوکال به این صورت انجام می شود که پس از برش به بخش بیرونی دهان فشار وارد می شود تا بافت چربی کاملا مشخص شود و پس از آن با کمک برخی تجهیزات خاص پزشکی چربی ها تخلیه می شود. یک قطعه از بافت را برای بررسی خارج می کند. در بسیاری از موارد، کبد چرب علائم قابل توجهی را ایجاد نمیکند. یکی از آنزیم هایی که در سرتاسر بدن وجود دارد.

در هر بخش، آزمایشهای فرعی مختلفی وجود دارند که در مجموع تصویری گسترده از سلامت فرد را ارائه میدهند. حجم کم پلاکت میتواند باعث بینظمی در خونریزی شود، در حالی که حجم بالای پلاکت میتواند خطر حمله قلبی یا سکته را در فرد افزایش دهد. تعداد کم پلاکت از التیام زخمها جلوگیری کرده و منجر به خونریزی شدید شود. همچنین ممکن است به دلیل افزایش پروتئین، خونریزی دستگاه گوارش یا افزایش پروتئین در رژیم غذایی، باشد. خون سالم حاوی درصد مشخصی از گلبولهای سفید خون است که بین افراد یا در سنین مختلف تفاوت دارد.

بیشتر بیماریهای کبدی در ابتدا فقط علائم خفیف ایجاد می کنند اما باید زودتر از طریق تفسیر آزمایش خون مرتبط، تشخیص داده شوند. آزمایش قند خون ناشتا برای بررسی اثربخشی داروهای مختلف یا تغییرات رژیم غذایی بر روی افراد پیشدیابتی، دیابتی یا بیماران بستری انجام میشود. این آزمایش میزان پلاکت موجود در خون را اندازهگیری میکند. تفسیر آزمایش خون به دلیل درگیری کبدی در برخی بیماریها اهمیت بالایی دارد، این آزمایش روی نمونه خون بیمار انجام میشود.

پس از تجزیه و تحلیل نمونه در آزمایشگاه و جمع آوری نتایج، در اکثر موارد گزارش آزمایش خون به آزمایش کننده ارائه میشود که حاوی جزئیات اجزای مختلف خون، سطح آنها در خون بیمار و مقادیر نرمال، کمتر از نرمال و بیشتر از نرمال است. حجم آن در اندام از طریق تفسیر آزمایش خون انجام شده قابل اندازهگیری است. چربیهای خون لیپیدهایی به صورت آزاد یا متصل به مولکولهای دیگر هستند.

نتایج خارج از حد طبیعی میتواند نشانه کمخونی یا سندرم خستگی مزمن یا سایر شرایط پزشکی باشد. این حرکان موزون انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به روحیه و شرایط زندگی خود می تواند نوعی از آن را برای انجام روزانه انتخاب کند. در هر برگه از جواب آزمایش خون علائم و مقادیری وجود دارند که فرد با اطلاع درست از معانی آنها میتواند تا حدودی تفسیر آزمایش خون را انجام بدهد اما تشخیص و بررسی نهایی را باید به پزشک متخصص سپرد.

فرایند آزمایش چربی خون چه خطراتی دارد؟ دامنه طبیعی شمارش گلبولهای سفید خون در یک بزرگسال سالم بین ۴ تا ۱۱ هزار WBC در هر میکرولیتر (μl یا mcL) یا میلیمتر مکعب خون است. برای اینکه علائم کلسترول بالا یا چربی خون بالا را بدانید ابتدا بد نیست بدانیم که اصلا کلسترول چیست؟ غلظت چربی خون به مصرف و دفع از روده و جذب و ترشح از سلولها بستگی دارد. هر گونه از این سلولها در برابر عوامل بیماریزای مختلفی مانند ویروسها، باکتریها، قارچها و انگلها مقابله میکنند. نتایج غیرطبیعی میتواند آسیب کبدی و مشکلات استخوانی مانند راشیتیسم یا تومورهای استخوانی را نشان دهد.

همچنین عواملی مانند عدم دقت، عدم استانداردسازی، عدم استفاده از کیت یا مواد معتبر نیز بر جواب آزمایشات اثرگذار هستند. جواب هر سه این موارد بله است. آستانه شمارش گلبولهای سفید خون پایین (لکوپنی) در افراد و موارد مختلف متفاوت است اما به طور کلی چیزی کمتر از 4000 گلبول سفید در هر میکرولیتر خون در یک بزرگسال در نظر گرفته میشود. آزمایشات عملکرد کبد (LFT یا LF) که به آنها پانل کبدی نیز گفته میشود، گروههایی از آزمایش خون هستند که اطلاعاتی در مورد وضعیت کبد بیمار ارائه میدهند.

بنابراین آزمایش قند خون ناشتا یا میزان گلوکوز ناشتا (Fasting glucose)، پس از حداقل ۸ و حداکثر ۱۲ ساعت ناشتایی انجام میشود. رگها، خون را به گردش در میآورند و آب، اکسیژن و مواد مغذی را به تکتک سلولهای بدن میرساند. آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آنزیمی است که بیشتر توسط سلولهای کبدی (هپاتوسیتها) تولید میشود. برای تولید کره گیاهی یا روغن مارگارین از درجه حرارت بالایی استفاده شده که همین امر موجب از بین رفتن برخی ریزمغذیهای موجود در این محصول میشود. ترانسآمینازهای کبدی آسپارتات ترانس آمیناز (AST یا SGOT) و آلانین ترانسآمیناز (ALT یا SGPT) نشانگرهای زیستی آسیب کبدی در بیمار با درجهای از عملکرد کبد سالم هستند.

مقادیر زیاد میتواند در اثر آسیب کلیه یا بیماری ایجاد شود، در حالی که سطح پایین ممکن است نشانه سوءتغذیه یا آسیب شدید کبد باشد تست کلسیم این آزمایش میزان کلسیم در خون را اندازهگیری میکند. توزیع RBCها و نه اندازه واقعی آنها را آزمایش میکند. توزیع خارج از حد طبیعی میتواند شرایطی مانند کمخونی، سوءتغذیه و بیماری کبدی را نشان دهد. در بیماری کبدی پارانشیمی و انسداد ناقص خارج کبدی، افزایش بیلیروبین کونژوگه کمتر از انسداد کامل مجرای صفراوی مشترک به دلایل بدخیم است.

در آپاندیسیت حاد، بیلیروبین تام میتواند از 52/20 میکرومول در لیتر به 143 میکرومول در لیتر افزایش یابد. بروز چربی پلک ممکن است یکی از نشانه های هشدار دهنده اولیه برای افزایش سطح کلسترول خون و تجمع آن در داخل عروق خونی فرد باشد. این قندهای ساده، دارای مقدار زیادی مونو و دی ساکارید بوده که سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهند. در یکی از آموزشهای فرادرس، هماتولوژی، ایمنولوژی خون و طب انتقال خون با زبانی ساده، از مباحث مقدماتی تا پیشرفته گنجانده شدهاند که برای دانشجویان پزشکی، پیراپزشکی، هماتولوژی و داوطلبین کنکور مقاطع مختلف این رشتهها توصیه میشود و اطلاعات پایهای برای درک بهتر هماتوکریت و اختلالات آن را نیز ارائه میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید