استان مرکزی – جهان ایران

از زیباترین و مهمترین بازارهای تبریزسف بازار، کاروانسرا و تیمچه امیر است که در حال حاضر از مراکز عمده تجارت فرش، طلا و جواهر و منسوجات محسوب می شود. قلعه تخت سلیمان: تخت سلیمان و مجموعه آثار باستانی و تاریخی آن یکی از مهمترین و مشهورترین مراکز تاریخ و تمدن ایران محسوب میشود. دریاچه خسرو: در وسط آثار باستانی تخت سلیمان دریاچهای که عمق آن حدوداً ۱۱۰ متر و ابعاد آن۸۰در۱۲۰ متر است وجود دارد. زندان سلیمان: زندان سلیمان بر روی کوهی قرار گرفته که در قله آن دهانه بزرگی از یک آتشفشان غیر فعال وجود دارد. زندان برنجه: زندان برنجه در ۲۸ کیلومتری شمال شهرستان تکاب در روستای برنجه (برنجک) از دهستان چمن، بخش تخت سلیمان و در دامنه کوهی معروف به طویله سلیمان واقع شده است.

همچنین شکاف بزرگی که در اثر زلزله پدید آمده از نکات دیدنی تخت سلیمان است. این آبشار در استان خراسان جنوبی، شهرستان نهبندان، بخش شوسف، منطقه چاهدراز قرار گرفته و دارای طبیعت بسیار زیبا و دیدنی است. این موزه محل مناسبی برای آشنایی با نحوه زندگی ، آداب و رسوم، پوشش محلی مردان و زنان ، نحوه پخت غذاهای محلی و آیینهای خاص این استان است. محصول نهایی این فرایند، فردی است بدون اعتماد به نفس که درباره استعدادها و موفقیت های خود دایما به دنبال جلب توجه است، نسبت به دیگران بی عاطفه و بی اعتناست، زیرا در کودکی، زندگی با والدین سرد و بی عاطفه را تجربه کرده است.

زیبایی، معماری و قدمت این سازه تاریخی آن را به یکی از جاذبههای گردشگری شهرستان ماکو تبدیل کرده است. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۱۱۸۵۹۶۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. درحال حاضر دسترسی به این منطقه از جاده ای آسفالته صورت می گیرد که اخیرا ترمیم گشته است. در مورد کسانی که سعی در بهم ریختن وضع موجود و بهره برداری و استفاده از آن به نفع خود را دارند بکار می رود. اما واقعا چه بر این زمین گذشته که باعث شده دل سنگ هم به گریه بیافتد؟ این آبها بعلت داشتن املاح معدنی گوناگون بعد از طی مسیر در روی زمین رسوباتی به رنگهای سفید زرد مایل به نارنجی و در بعضی موارد کاملاً قرمز بر جای میگذارد.

این غار یکی از غارهای غیرآهکی استان اصفهان است و شهرت آن نیز بیشتر به دلیل گِلی بودن آن میباشد و به نظر میرسد این غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانی که بستر آن ۵۰ متر بالاتر از مسیر کنونی آن بوده، ایجاد شده است. هر چشمهای که دمای آب آن از دمای محیط بالاتر باشد. حصار بیرونی از سنگهای لاشهای به ابعاد مختلف و به ضخامت ۵ متر، ارتفاع ۱۴ متر و محیط بیرونی ۱۲۰۰ متر بنا شده است.

مردم این شهرستان مسلمان، سنی مذهب (شافعی) و گویش کردی دارند و باتوجه به همجواری با شهرستان میاندوآب اکثریت مردم شهرستان به زبان ترکی مسلط میباشند. خوی درزبان کردی به معنای نمک است و به واسطه وجود معادن نمکدرمنطقه، به خوی معروف شده است. به احتمال قوی این محل در دوره غارنشینان مورد استفاده بوده و اهمیت خود را در ادوار بعدی نیز حفظ نموده است. در میان چشمه های آبگرم احمد آباد در نقاط نزدیک آبگرمها، حفرههای پر از آب سرد نیز وجود دارد که خاصیت دارویی داشته و مورد استفاده عموم قرار میگیرد.

آبهای گرم احمد آباد: در فاصله ۲ کیلومتری شمال غربی روستای احمد علیا حفرههای آبگرمی وجود دارد که بنا به روایت گذشتگان خاصیت دارویی داشته و مورد استفاده عموم قرار میگیرد. این قلعه که در روستای رازمیان از توابع شهرستان قزوین قرار گرفته یکی از عظیمترین و وسیعترین قلعههای ایرانه که به عنوان یک دژ نظامی تمام عیار و خارقالعاده، در خدمت اسماعیلیان بوده. دمای هوا در این شهر زیرزمینی همیشه در حدود ۱۵ تا ۱۷ درجۀ سانتیگراد است چه در تابستان و چه در زمستان و این در صورتی است که زمستان در شهرستان تیران و کرون بسیار سخت و همراه با بادهای تند و شدید است.

غار کهریز: این غار در کهریز تکاب واقع شده و قطر دهانه آن در حدود ۲ متر و طول و عرض آن نیز ۳ متر است. مساحت اين تالاب (محدوده آبي) بالغ بر ۴۷۵ هكتار بوده و حداكثر طول آن ۴۵۰۰ متر و حداكثر عرض آن ۲۷۵۰ متر مي باشد. در کلی شین (جنوبغربی اشنویه) سنگی به ارتفاع ۱۷۰ سانتی متر وجود دارد که بر روی آن کتیبهای به دو زبان اورارتویی وآشوری حک شده و متعلق به هشت قرن پیش از میلاد است. صحیفه مبین مدتی در ابعاد ۵/۲۱ در ۲۸ با جلد دو رنگ و صفحه آرایی به نسبت خوب در حدود ۸۰ صفحه منتشر شد و پس از دو سال وقفه مجدداً از سال ۱۳۷۹ در قطع وزیری با صاحب امتیازی دانشگاه آزاد و سردبیری جعفر نکونام انتشار خود را از سر گرفت.

تاکنون یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای ساماندهی این تفرجگاه هزینه شده است و تا تکمیل این طرح، به همین میزان بودجه دیگر نیز نیاز است.بااقداماتی که این اداره انجام می دهد فضای منطقه ییلاقی از حدود پنج هتکار کنونی به 50 هکتار می رسد و می تواند تحول بزرگی در توسعه فضای تفرجگاهی استان و همچنین جذب گردشگر ایجاد کند. در واقع در این جا چند چشمه وجود دارد که آب دهی مجموع آنها حدود ۱۴ لیتر است.

مجموع گورهای تومولوس که به شکل تپه باستانی است، شامل چند هزار گور فرعی میباشدکه یک گور اصلی را حلقه وار در میان گرفتهاند. احتمال زیاد نام کوهرنگ به گوشتان خورده است. 1) جورج. نام مستعار مری آن اوانس(2). منطقه تکاب دارای ده ها اثر تاریخی قبل وبعد از اسلام است که از آن جمله میتوان به تخت سلیمان اشاره کرد که در ۴۵ کیلومتری شمالشرقی آن واقع شده است. تپه مجید: در فاصله ۳ کیلومتری شمال شرقی بین تخت و دهکده تارهکند در حوالی قبرستان جدید تپهای معروف به تپه مجید وجود دارد که بر روی آن سفالهایی از دوره ساسانی بدست آمده است.

تاریخگذاری بنا را به دوره ساسانیان محتمل میکند. سنگ چین ها طرح و نقشه ساختمانهای منظمی را نشان می دهد . صفوی ها یک کاخ عالی قاپو نیز در قزوین داشتند که دوره حکومتشان در آن شهر بنا کرده بودند. این مردم محلی، از مسافران و گردشگران با روی خوش استقبال می کنند و سعی دارند برای آن ها لحظات خوشی را فراهم آورند. چشمه گرم یا به زبان محلی ایسی بولاق هم یکی دیگر از جاذبههای توریستی مراغه است که به دلیل دارابودن خواص طبی و درمانی، همه ساله عده بسیاری از مسافران را به سوی خود میکشاند و موجب بهوجودآمدن رونق اقتصادی در این منطقه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید