آشنایی با جنگلهای آمازون – همشهری آنلاین

زلف بیشتر کاربرد تغزلی داشته و هر جا که با زلف یار بر می خوری گونهیی از عاطفۀ عاشقانه و تغزلی در تو بیدار می شود؛ اما این جا زلف یار ترا به چنان شب و جنگلی می کشاند که در هرگام هراس است و خون و مرگ و پیکرهای خونینی به هر سوی افتاده. تو خود را در آن تاریکی در آن جنگل در میان آن درختان عفریت سار می یابی! دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متر که از برج ایفل نیز بلندتر است، در قلب جنگل آمازون و در میان درختان تنومند آن ساخته شده است.

بربنیاد این گزارش: مقام های کشورهای متذکره، خارج از چارچوب حقوقی، یا بررسی پرونده مهاجران، یا فراهم آوری کمک حقوقی و ترجمان و یا هم فراهم آوری سهولت دادخواهی؛ مهاجران را از یک کشور به کشور دیگر اخراج کرده اند. بعضی از آنان نیز بیشتر از یک بار و از مکان های مختلف اخراج شده بود. اینها دربرگیرندۀ شکل یک کماندار نشسته و تقلید شده از درهم پارتیان است. به زبان دیگر شاعر می خواهد بگوید دشمنی که در کمین نشسته هر آن آماده است تا چنین وضعیتی را در افغانستان پدید آورد. چنان که هر پرده ترا با حالتی رو به رو می سازد.

این چه حالتی است که در کنار این گور ترسناک پدیدار می شود! بهتر است گفته شود که ترا با حالتی گرفتار می سازد. برای مثال: به یک گروه از مهاجران در صربستان گفته شده بود که آنان به یک مرکز پذیرش مهاجران منتقل می گردند؛ اما این گروه مهاجران در نیمه شب و هوای سرد، در یک جنگل واقع در مرز بلغاریا رها شدند. وی در سال 1377 با رتبه ممتاز در رشته مهندسی ابخیزداری از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل ودر همان سال به عضویت هیئت علمی گروه احیا مناطق خشک کوهستانی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران مشغول به کار شد.

باوجودیکه امروز پشتون ها گروه قومـی مشخصی را از نگاه زبانی و فرهنگی تشکیل مـیدهند، هیچ مدرکی وجود ندارد کـه تمام پشتونـهای امروزی دارای منشای قومـی واحدی باشند. روز یکشنبه آمد و رفت، و هیچ کاری رو نداد، ولی مردم پی بردند که دولت از کوشندگان در بیم است، و این بر دلیری آنان افزود. نام آنان را پاسداریم که ستارهگان تاریخ ما هستند، سپاهیان گمنام آزادی خود را پاس داریم که بی هیچ هیاهویی خون شان را روی خاکهای تشنه و سنگ های داغ این سرزمین ریختند تا گل آزادی همیشه شگوفا بماند! شاعر در نخستین تصویرها خواسته است وضعیتی را نشان دهد که استعمار با خون سرزمین های دیگر و با خون پاسداران آزادی است که قامت بر می افرازد و زنده می ماند.

شب تاریک، جنگل سیاه، جنگل مخوف و هیبتناک، درختان عفریت سار، زمین خون آلود، هوای تاریک و پردمه، جسدهای خونینی فتاده به هر سوی که از آنان خون جاری است همه و همه دریک سکوت ترسناک و اضطراب انگیز، چشم انداز خونین و استخوان سوزی را در برابر خواننده می گشاید. گویی او از صدای گام های خویش صدای مرگ، ویرانی و غارت را می شنود. دراینسال یک رهبرمحلی ازجنوبغرب ایران بنام اردشیر آقای پارتی خویش (ارتبانوس 5) را شکست مـی دهد. طرزی می داند که سرانجام مردم افغانستان جهت دستیابی به استقلال کامل خویش در برابر انگلیس به پا بر می خیزند.

از حیوانات موجود در جنگل های ایران از جمله جنگل فندقلو باید به «سمور»، «خرس قهوهای»، «قرقاول»، «کبک»، «روباه»، «گرگ» و «خوک وحشی» اشاره کرد. ۱۱- قبلا رودخانهی آمازون در جهت مخالف (یعنی از شرق به غرب) جریان داشت. این گزارش همچنان ادعای آژانس بین الملی مهاجرت را تقویت می کند که مهاجران در حوزه بالکان به گونه مداوم از یک کشور به کشور دیگری اخراج می گردند. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال کاری با کاشت گونه هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز وتعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونههای ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق همچنان ا دامه دارد.

درعوض تماسها از طریق یک مسیر شمالی تر زمـینی و یک شبکۀ جنوبی تر تبادل با دیگران نگهداشته مـیشود. رود آمازون بزرگترین رودخانۀ آمریکای جنوبی و بزرگترین سیستم زهکشی در جهان از نظر حجم جریان آب و مساحت حوضۀ رود نامیده میشود. شاید نمادی است از حس آزادی خواهی و آگاهی سیاسی مردم که از میان عفریتهای سیاه و دیوهای خون آشام می گذرد. مسجد میرزا علی با اینکه سال های بسیاری از عمرش می گذرد، به دلیل اینکه یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی آمل در میان گردشگران و ساکنین منطقه به شمار میرود، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و سالانه هم گردشگران بسیاری به آمل سفر می کنند تا در منطقه نیاکی محله، نگاهی به این بنای تاریخی و معماری زیبایش بیاندازند.

شمار زیادی از مصاحبه شونده گان، شهروندان افغانستان هستند و باقی آنان نیز پاکستانی، سوری، عراقی، ایرانی، مصری و لبنانی می باشند. این شعر که آن را می توان گونهیی از ترجیع بند گفت، شاعربا تکرار این بیت: شهیدان ظلم فرنگیم ما / به خون وطن لاله رنگیم ما / خواسته است تا ظلم و خونریزی انگلیس در افغانستان را بیشتر بر جسته سازد و برای مردم این پیام را بفرستد که سرزمینشان هنوز به گونهیی در چنگال انگلیس قرار دارد. اینجا به دالان بهشت دالخانی شباهت زیادی دارد و از جاده های زیبای ایران است. سفر به جنگلی ترین جنگل دنیا، اثر دیوید والیامز، با ترجمه مریم رفیعی، در بازار نشر ایران، توزیع شده است.

غارهای شگفت انگیز فراوانی در کشور نیوزلند وجود دارند که هر کدام از مشخصات خاصی برخوردار می باشند. این کالبدها همان شهیدان ظلم فرنگ اند که با ناله و فغان از دشمن شکوه سر می دهند و در کنار گوری با هم گرد می آیند و می خواهند بر لوح آن گور برای آیندهگان پیامی بنویسند که از مکر دشمن غافل نمانید که دشمن در هزار چهره بازهمان دشمن است.

مسعود منصور در آیین عملیات اجرایی طرح ۲ هزار هکتاری بیابان زدایی که امروز( ۲۹ دی ماه) در منطقه صنعتی کریت کمپ انجام شد، اظهار کرد: کشور خشک و نیمه خشک ما، مشکلات عدیده ای در زمینه فرونشست، فرسایش، رسوب و تخلیه آبخوان ها و دیگر مسائل دارد، نیازمند نهضتی همگانی برای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی دارد. این پروژه دارای کاربری مسکونی بوده و عملیات اجرایی آن در مرحله آزمایش خاک و دریافت مجوز های شهرداری می باشد. کشور آذربایجان دارای صدها آتشفشان گلیاست که البته که به جای مواد مذاب از داخل آن ها گل به بیرون فوران میکند.

دیدگاهتان را بنویسید