آتش در جنگل ارسباران و کمبود امکانات در این منطقه مهم ایران – گلونی

سرکشی مینمودند. یکی از جنگلات که آسیب زیاد دیده است عبارت از جنگلات کورنیگل است که در نزدیک شهرک پچ دره ولایت کنر که از 5 قسمت تشکیل گردیده است. درولایت لغمان نزدیک به 104 هزار هکتار جنگل و دارای انواع درختان مثلا: سوزنی برگ ، جلغوزه وجود دارد یک ماه قبل از آتش سوزی جنگلات لغمان هشت هکتار جنگلات ولایت کنر نیزدرحوادث© جداگانه طعمه آتش شده و پس از باریدن باران به رحمت الهی که بارید.

این نوع از درختان با عمری نزدیک به سه هزار سال یکی از کهنسال ترین گونه های درختی هستند. این شهر در اعماق جنگلهای آمازون واقع شده و بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.۲۰. از 20 شهر بزرگ روسیه، 11 تا، از جمله مسکو پایتخت این کشور، در حوضه آبریز ولگا واقع شده اند. یک ماهی خطرناک دیگر در آمازون، پیرانیا است که در گروه های بزرگ تجمع می کنند، هر چند تنها گونه های اندکی از آن ها به انسان ها حمله می کنند.

در جنگل های آمازون حیوانات خطرناک بسیار زیادی وجود دارد که رابطه خوبی با انسان ها ندارند و قابل آموزش دادن نمی باشد. دی اکسید کربن گازی است که در اثر فعّالیت های انسان و استفاده از سوخت های فسیلی وارد جو می شود. پس از ورود نیروهای ائتلاف در سال ۲۰۰۱، بادغیس با خونریزی و نزاع های کمی به کنترل حزب جمعیت بازگردانده شد. چه شغلهایی در ارتباط با معرّفی و حفظ محیطهای طبیعی وجود دارد؟ ساختار محیط زیست طبیعی استان به دلیل شکلگیری چهرههای مختلف طبیعت، زاییده شرایط متعددی بوده و در پدید آمدن آن عوامل بیشماری نظیر وضعیت زمین شناسی، خاک، اقلیمو عوامل زیستی موثر بوده است.

این بار کارناوال در صدای طبیعت برای شما جنگلی را پدید آروده که باران در آن می بارد و لمس آن حس خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اینجا به جز داشتن پوشش گیاهی منحصر به فردش، جایی برای زندگی ایلیاتیها هم هست که به عشایر ارسباران معروفند. منطقه حفاظت شده ارسباران از مناطق دشتی و تپه ماهورها شروع شده و در ارتفاعات قره داغ و جنگل های ارسباران ادامه پیدا کرده و در سمت دیگر با کمشدن ارتفاع به مناطق پست حاشیه رودخانه ارس میرسد. جالب است بدانید با اینکه گونه های جانوری و گیاهی جنگل بسیار مهم بوده و جنگل هم جزء میراث یونسکو می باشد، اما حفاظت های آنچنانی بر روی جنگل صورت نگرفته و توسعه های صنعتی در سال های اخیر، گونه های گیاهی و جانوری کینابالو را به خطر انداخته است.

پاسخ: جنگل های بارانی استوایی خاستگاه اوّلیه بسیاری از درختان میوه جهان مانند موز، نارگیل و انبه بوده است. برای خوشبو کردن فضا میتوان از عود مدل «Rain Forest» برند «HEM» (هم) استفاده کرد که رایحهای خوش جنگل بارانی دارد. برای رسیدن به آبشار آلوچال، تشکیل شده از ۲ آبشار بزرگ، که در مسیرشان بر روی هم ریخته و یک شاخه­ ی اصلی را تشکیل می­دهند، باید جاده­ ی واقع در حواشی شمال­ غرب روستای ابر را تا رسیدن به کوه رستم طی کنید و بعد از آن مسیر پایکوبی شده­ کنار این کوه را تا جاده­ فرعی، پشت سر بگذارید و این جاده­ را که حدودا یک ساعت تا آبشار آلوچال فاصله دارد نیز طی کنید.

اگر می خواهید در این منطقه و یا جنگل اقامت داشته باشید، می توانید از مهمانسرای جهانگردی بسطام استفاده کنید؛ همچنین تعدادی خانه محلی در روستای ابر وجود دارند که در فصول مختلف سال گردشگران را در ازای مبلغی اسکان می دهند و یا اگر در فصل مناسب با آب و هوای خوب به آنجا بروید، می توانید در یکی از دشت ها، میان جنگل کمپ زده و شب به یاد ماندنی را رقم بزنید.

آثار تاریخی بسیاری نیز در ارسباران وجود دارد؛ مثل دژ قهقه، قلعه پشتو، قصر آینه، قلعه بابک و بقعه شیخ شهاب الدین اهری. ارسباران نواری ممتد و سبز از رود و سرسبزی در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است. جنگل النگدره به مساحت 185 هکتار و در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران واقع شده است. جنگل سوماترا 16000 کیلومتر مربع مساحت دارد که جزء بزرگترین جنگل های جهان بوده و خود شامل 3 پارک ملی با نام های “گونانگ لیزر”، “کرینسی سبلات” و “بوکیت باریسان” می باشد. آمازون با بیش از 3.5 میلیون کیلومتر مربع بزرگترین جنگل زمین است که بزرگترین ریه زمین هم شناخته می شود.

جگوار و یا همان پلنگ خال دار جزء زیباترین و همان اندازه خطرناک در آمازون هستند. رود 2510 کیلومتری گنگ از غرب هیمالیا در هند سرچشمه می گیرد، و به دلتای سونداربانس در خلیج بنگال سرازیر می شود. آمازون شامل کشورهای برزیل، کلومبیا، اکوادور، گویانا، پرو و سورینام می باشد هرچند برزیل بیشترین سهم از جنگل را دارد و این موضوع جنگل آمازون را تهدید کرده چرا که دولت برزیل از اوایل قرن بیستم تا به امروز، نزدیک به 2000 کیلومتر مربع از جنگل را جهت استفاده های مختلف نابود کرده است.

60800 کیلومتر مربع مساحت این جنگل است که مرز بین هند و بنگلادش قرار دارد. دلیل اینکه بر روی جنگل کومی، نام ویرجین را گذاشتند این است که جنگل کومی واقع در روسیه، بزرگترین جنگل دست نخورده اروپا می باشد که نزدیک به 20000 کیلومتر مربع مساحت دارد هرچند در سال های اخیر، به دلیل استخراج طلا و ورودهای غیرقانونی، مورد تهدید قرار گرفته است. تنها سلاحم یعنی توانایی دیدن و هوشیاری را رفته رفته از دست میدادم و میدانستم روی درختان سرسبز اطرافم، پلنگهای خالدار آمریکایی انتظار بلعیدن طعمه را میکشند.

در جادههای این منطقه که پیش بروید، پدیده اقیانوس ابر را تجربه خواهید کرد. در واقع وقتی ابرها از یک منطقه کم فشار به یک منطقه پرفشار جابجا میشوند این پدیده رویایی صورت میگیرد و سراسر جنگل توسط ابرها احاطه میشود. بسیاری از گردشگران که به منطقه رودخانه ارس سفر میکنند از کلیسای سنت استپانوس هم بازدید میکنند. هر کسی جرئت رفتن به جنگل بیالوویزا را ندارد چرا که جنگل 1900 کیلومتر مربعی، خانه گونه های وحشی مانند گرگ ها، گراز های وحشی و مارها است هرچند وجود درختان 600 ساله مانند صنوبر و بلوط باعث شده همچنان افراد زیادی از سراسر دنیا به داخل جنگل بروند.

همچنین چند صد گونه ماهی از جمله گونه های بزرگ نیز در رود زامبزی وجود دارند. همچنین برای دیگر مطالب از گام به گام مطالعات نهم و گام به گام فارسی نهم نیز میتوانید استفاده کنید. عبور و مرور شامل رفت و آمد تجاری برای حمل کالاهای انبوه مثل زغال سنگ و همچنین کالاهای تولیدی و مسافران است. نیل همچنین بخش مهمی از زندگی معنوی مصریان باستان بود. رود میسیسیپی به همراه مهم ترین شاخه اش یعنی رود میزوری، تمام یا بخش هایی از 31 ایالت آمریکا را آبکشی می کند. اما بخش بزرگی از این جنگلها در ولایت بادغیس موقعیت دارد، ولایتی که هم از لحاظ امنیتی و هم از بُعد اقتصادی، ضعیفتر و وضعیتش شکنندهتر از ولایت هرات است.

این حوضه آبریز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال پیش در دوران دیرینهزیستی شکل گرفته است. اسب های آبی در امتداد بیشتر مسیرهای آرام رودخانه فراوان هستند، و کروکودیل های زیادی نیز وجود دارند. در این جنگل سرویسهای بهداشتی نیز وجود دارد که از امکانات ضروری در این منطقه به شمار میرود. ٢- کشاورزی و دامپروری با روش های علمی و جدید، را که کمترین آسیب را به محیط زیست می رسانند، به کشاورزان این منطقه آموزش بدهند. خیابانی سراسر جنگل را به هم متصل کرده است که مکانی بسیار مناسب برای پیاده روی و لذت از فضای جنگل است؛ به همین منظور امکانی فراهم شده که روزهای زوج از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر، با ممنوعیت عبور و مرور ماشینها اهالی و گردشگران میتوانند بدون نگرانی و ایمنی کامل به پیاده روی بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید