آتا و خوجه پرنفوذترین آنها هستند

الیاس را از ایشان دل سیر شد و الیسع را خلیفت خویش کرد، و خدای تعالی او را زندگانی دراز کرامت کرد تا نفخ صور نخستین، و مأوی و مسکن او اندر بیابانها کرد و آنجاش آرام داد(6). چون او بشد خدای تعالی الیسع را پیغامبری داد که خلیفت او بود – انتهی : و اِنّ الیاس لمن المرسلین. ق. بر پدر خروج کرد و شکست خورد و بفرغانه رفت و در آنجا نیز دوباره خروج کرد و سی هزار سوار با وی گرد آمدند و قصد سمرقند داشت تا با سعید نصربن احمد جنگ کند و چون بسمرقند رسید شکست خورد.

ظاهراً همان الیاس پیغمبر است که گفته اند وی حیات ابدی دارد و در دریاها باشد و درماندگان را یاری دهد. این روستا که دارای قدمتی پیش از اسلام با چشمههای پر آب است و دره زیبای تنگیور در فاصله ۸۰۰ متری آن قرار دارد، در ابتدای اورامان کردستان قرار دارد و دارای خانه هایی با ساختار پلکانی می باشد.این روستا در طول تاریخ حیات خود چندین بار ویران گشته است و بار دیگر بنا شده است. ق. او راست: فرحنامه (تسحیر الاکبر) در علم حروف و طبیعت نامه (ترکی) و رموز دلگشا (نظم ترکی).

ابن ابراهیم سینابی. او راست: رسالة فی تفسیر بعض الاَیات و شرح مقاصد الطالبین تفتازانی و شرح الفقه الاکبر ابوحنیفه. 1) او راست: کتاب «تاریخ مغول در آسیای مرکزی» که با همکاری دنیسن راس(2) تألیف کرده است. پیش بیاورد و این دسته از آنچه در دل پنهان داشتند پشیمان گردند». معنی: گل با همه ی زیبایی و شکوهش، از برکت روشنی وجود من زندگی می کند. این چشمه یکی از معروفترین جاهای دیدنی طبس است که بهدلیل خاصیت درمانیاش، طرفداران زیادی بین گردشگران دارد؛ اما این همه ماجرا نیست و وجود چشمههای آب گرم و سردی که به موازات هم در یک دره قرار گرفتهاند، پدیدهای اعجابانگیز خلق کرده که نظیرش را در کمتر جایی خواهید دید.

واقعا جای سوال اینجاست کدام شهرستان را سراغ دارید که این همه پتانسیل را یکجا در دل خود جا داده باشد؟ در فهرست ولف بصورت الیای آمده است. در بعضی از اجازات بصورت شیخ هشام بن الیاس حائری آمده ولی در موارد دیگر الیاس بن هشام ذکر شده است و شاید این شخص پسر او باشد. شهر ساری که مرکز استان به شمار می رود، در دهه های اخیر سهم بسزایی در رونق گردشگری منطقه ایفا کرده است.

خلیج ماوی که در غرب جزیره خرها واقع شده و با نام خلیج آکواریوم نیز شناخته می شود ، بهشتی آبی رنگ است که نامش را از آب های درخشانش گرفته است. دهی است از دهستان کاکاوند بخش دلفان شهرستان خرم آباد، واقع در 28 هزارگزی شمال باختری نورآباد و هزارگزی باختر راه شوسهء خرم آباد به هرسین کرمانشاه. به فرایند خروج مواد (جامد، مایع و گاز) از درون زمین، آتشفشان گفته می شود. به همین دلیل به این جا ،پیر گفته میشود زیرا مردم بومی یک اعتقاد معنوی به این محل دارند .

زمان حدودی از مرکز تهران تا هفت چشمه در زمانهایی که ترافیک زیاد نباشد، یک ساعت و نیم خواهد بود. وی همراه برادرش عبدالرحمن هنگام استیلا بر افریقیه بود، لیکن بعد با مردم قیروان بمخالفت با او برخاست و سرانجام او را کشت و حکومت افریقیه را بدست گرفت ولی پس از یک سال و شش ماه بدست حبیب بن عبدالرحمن به انتقام پدرش کشته شد. جامعه، کودکی نوپا را می ماند، در ابتدای راه و لبریز از شوق…

جايگيري جماعتهاي انساني و يكجانشيني آنان را در اين مناطق، به اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره پنجم پيش از ميلاد مربوط است. این مجتمع نیز سالنهای جداگانه مردانه و زنانه داشته به خاطر داشتن سیستم جمعآوری بخار، دید در فضای آن مختل نشده و محیط بیش از حد گرم نمیشود. حکمران هرات در حدود 198 ه . بالای حمام و آتشگاه ، در ارتفاع 200 متری از سطح شهر،کارگران مشغول مرمت مسجدی درست زیر کلاهک صخره ای بودند.مسجد حضرت ابوالفضل(ع) که چند سال قبل بر اثر ریزش قندیلهای یخ آویزان از زیر کلاهک صخره ای،به شدت آسیب دیده بود،اخیرا توسط خیرینی از شهر تبریز و ماکو وبا مساعدت منطقه آزاد ماکو مورد مرمت و بازسازی قرار می گرفت.

آنگاه برای نوبت سوم بجنگ برخاست و صاحب چاچ ابوالفضل بن ابی یوسف بکمک او شتافت، لیکن باز منهزم شد و به کاشغر آمد و بهنگام ولایت محمد بن مظفر بر فرغانه، بدین شهر برگشت و سرانجام همین محمد بن مظفر از وی استمالت کرد و الیاس ببخارا رفت و از جانب نصربن احمد مورد اکرام قرار گرفت. 4) – در کشف الاسرار (ج 8 ص294) آمده: سبطی از ایشان بت پرست شدند در نواحی شام جایی که بعل بک گویند و نام آن بت که میپرستیدند بعل بود و به سمیت مدینتهم بعلبک. اولین نقطه عطف در تحولات سلطان آباد زمانی آغاز شد که دردوره حکومت میرزا حسن خان، شهر از حالت نظامی خارج شد و بتدریج کارکرد تجاری و صنعتی یافت و قالی بافی رونق گرفت و زمینه توسعه صنعتی آن نیز فراهم شد.

چشمه مرغاب چشمهٔ آبی که از بخش کرون سرچشمه گرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) میریزد و تامین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون می باشد. در این موزه اشیای مربوط به آب و حفر چاها و قناتها درمعرض دید عموم قرار دارد. چشمه پنجعلی که نیزار های درهم پیچیده آن را در برگرفته اند از دیگر جاذبه های کاسه رود است و تک درخت نخل پنجعلی که داغ آتش بر پیکر دارد همچنان پابرجا و استوار مانده است کاسه رود گاه با سقوط از آبشارهای بلند می غرد و گاه با گذشتن جوی های کم شیب .

این چشمه به گفته مردم محلی از گواراترین آبهای منطقه طالقان تشکیل شده و چنان پرآب بوده که علاوه بر مصرف خانگی پاسخگوی مصارف کشاورزی اهالی و آبیاری باغات نیز است. نائب رئيس فراکيسيون گردشگري مجلس در اين باره گفت: بسياري از کشورهاي جهان امروزه پايه هاي اصلي اقتصاد خود را نه صرفا به توليدات (صنعتي و کشاورزي) و تکنولوژي بلکه با نگاهي جامع و شناخت دقيق فرصت ها و تهديد ها ، بر صنعت توريسم بنا کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید