آئین های نوروزی در ولایت هرات افغانستان – ایرنا

مردم، شهر دیگری را با معیارهای جدید شهرسازی در کنار بقایای شهر ویران سلماس ساختند. تاریخ احداث قلعه مشخص نیست آثار و بقایای قلعه نیز کمکی به تعیین تاریخ دقیق آن نمیکند. سد جمال آباد: سد جمال آباد بر روی رودخانه نسبتاً عریض در درهای به نام جمال آباد و از توابع سلماس احداث شده است. علاوه بر آن، فصل تابستان كه با تعطيل مدارس و دانشگاهها همراه است، بيشترين جريانهاي مسافرتي را به خود اختصاص ميدهد. و با این تصنیف دلنشین از شوهرانشان میخواستند که اگر میخواهید صاحب فرزند پسر شویم ما برای استحمام به گوزهل آخوندی این چشمهی نظر کرده بفرستید.

اما همترین تاکید رئیس جمهوری این کشور به مردم و مسئولان این بود که امسال از برگزاری جشن نوروز خودداری کنند. مسیر کمی دست به سنگ و گاهی شناسکی بود. اگر هشتاد کیلومتر در جنوب شرق داراب در استان فارس پیش بروید، در مسیر این شهر به سمت بندرعباس و زیر پل معروف فورگ به دره آکواریوم و زلالترین تنگه استان فارس میرسید. چندی پیش نیز سعید محمدزاده، مدیرعامل راهآهن از آمادگی راهآهن برای استفاده از اعتبار صندوق توسعه ملی برای احداث مسیر ریلی جلفا-پلدشت-چشمه ثریا اعلام آمادگی کرده بود. بازار قدیمی خوی: ویژگیهای معماری بازار خوی در سادگی، نظم و دقت در رگه چینی آجرها و تبعیت دقیق از شرایط اقلیمی خوی است.

این کاخ تاثیر شگرفی از سبک معماری روسیه پذیرفته است. قلعه راوز: قلعه راوز در جنوب غربی ماکو واقع شده و به شکل محلی مسکونی است که ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیحایجاد شده است. تاریخ احداث آن سال ۱۳۶۶ هجری قمریذکر گردیده است. ساختمان شهربانی: تاریخ احداث این بنا، با توجه به کتیبه موجود در تالار آئینه، محرم سال ۱۳۲۰ هجری قمری می باشد. طول سد ۸۰ متر میباشد و تمام دیوار آن با سنگ رودخانه و ملاط ماسه و آهک در نهایت استحکام ساخته شده است. در ساخت گنبد از سنگ های لاشه ای محلی روی پایه های خشتی و سنگی استفاده شده است.

اسم ماکورا ” آرتاز“، ” قلعه قبان“ و” روساومکی“(محل مرتفع گوسفند و آغل زمستانی) نیز میگفتند که احتمالاً به علت خوبی مراتع از طرف ارامنه منطقه نامگذاری شده بود. قدیمها، قلات روستایی بود با خانههای کوهستانی که بیشتر خانههایش از خشت و گل و آجر بود، ولی این روزها با باز شدن پای بساز و بفروشها به آن، در برخی از قسمتهایش دیگر خبری از خانههای ساده قدیمی نیست. ازاین شهردر طول تاریخ به اسامی مختلفی یاد شده بنا به روایتی میگویند، اسم قدیم ماکو (شاوارشان) بود که از کیارستان که امروزه به نام سیاوش معروف است اخذ شده است.

شهربانو تمام صفحه را با همین نیمبیت پر کرده بود، اما با همۀ دقت و تلاشش نتوانسته بود مثل خط آقای مدیر بنویسد. قادر به پیشگویی هستند و افکار دیگران را با حدس و گمان متوجه می شوند. نمی دانم چرا فکر می کردند هر چه نزدیکتر باشند و منقل و چادر را زیر آبشار در جایی که ورود افراد ممنوع بوده برپا کنند بیشتر لذت خواهند برد! بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به كار برده، روشی كه چند اثر دیگر او را نیز شكل داده است. گفتنی است هرچه به مسیر انتهایی نزدیکتر شوید امکانات کمتر میشود، پس اگر قصد عزیمت به آبشار اصلی را دارید پیشنهاد میکنیم از قبل وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید.

مثل بیشتر جاهایی که آدم دلش میخواهد یادگاریای از خودش به جای بگذارد و معلوم نیست چرا. سلام. متنی که نوشته دوست دارم معلم املا تو باشم از فروغ نیست. این شهر در دوره اشکانیان یکی از ایالات حایل بین ایران و روم بود وپس از خسرواشکانیضمیمه متصرفات ساسانیان شد. این قلعه مورد استفاده افرادی بود که برای نیایش وزیارت به آتشکده میآمدند. کشف دیوار شهر و معبد سنگی دیگر در محلی موسوم به (کور اوغلی قلعه سی) ازیافته های مهم این منطقه است. کلیسای سورپ سرکیس: کلیسای سرکیس در زمین محصوری به وسعت نیم هکتار که در محل قدیمی امامزاده شهرستان خوی قرار دارد، واقع است.

برای رسیدن به خرم آباد باید وارد آزاد راه اندیشمک- خرم آباد شوید که تا خرم آباد حدود 337 کیلومتر راه است. یادگاری که از این سلسله در کوه پیر چاوش بر سر راه ارومیه به سلماس باقی مانده، تخته سنگی است که بر آن شکل دو نفر سوار بر اسب حکاکی شده است. این کتیبه حاوی نقش مردی است که بر اسب سوار است و کلاهی تاج مانند بر سر دارد و نقش دو سواردیگر نیز در کنار آن به چشم میخورد. توده هوای مرطوب غربی و جنوب غربی که در زمستان و اوايل بهار به منطقه شرق کشور نفوذ کرده و نقش عمده ای را در ايجاد بارندگی های شهرستان دارد .

در زمان ساسانیان در ۳۰ کیلومتری آتشکده، آذر گشنسب، قلعه ای بانام صائین (نگهدارنده) دژ بنا شد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم بهترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان را به شما معرفی کنیم. چملان که عوام اصفهان آن را چلمان ادا میکنند، در کتابهای قدیم به هیأت­های سنبلان، شنبلان، چنبلان، چمبلان، چلمان، چلمون و چُملان هم ضبط شده­است. شهر ماکو در گذشته یکی از قلاع محکم سرحدات ایران وعثمانی محسوب میشد.

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هكتار در كناره هاي جنوبي رود ارس د رشهرستان كليبر واقع شده و به عنوان مكان ذخيره بيوسفر در يونسكو به ثبت رسيده است و از ارزش هاي خاص گياهي و جانوري برخوردار است. مهران حسنی معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر میگوید: مالک عرصه چشمه سورت منابع طبیعی است و واگذاری از سوی این دستگاه در حال انجام است ولی باید این طرح با ملاکها و ضوابط میراثی انجام شود.

آمل جديد در جوار شمال آمل قديم بنا شده است و امروزه يكي از شهرهاي آباد وزيباي شمال ايران به شمار ميرود. مقبره در کوهی به همین نام در غرب سیه چشمه واقع شده و قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد می رسد و به دوره اورارتویی تعلق دارد. شهر اورارتویی بام فرهاد: اخیرا آثار یک شهر تاریخی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد در شهرستان ماکو کشف شده است که در مکانی موسوم به بام فرهاد در ارتفاعات مجاور روستای سنگر در ۷ کیلومتری شمال شهر ماکو قرار دارد.

سوزن­دوزي از هنرهاي سنتي و صنايع­دستي رايج در بخش ممقان اين شهرستان محسوب مي­شود. ایوان در حیاط بزرگ و پنجدری در حیاط کوچک شاخصترین عنصر فضایی این بناست. کلیسای سنت جورج: این کلیسا در شهر سلماس واقع شده و متعلق به قرن نهم میلادی است. در این شهر یک معبد سنگی متعلق به خدای خالدی (خدای جنگ اورارتوها) واقع است. در گذشته این چشمه در روستای قصر قمشه بود که امروزه به شهرک تبدیل شده است. نام سابق سیه چشم (قره عینی) بود.

مرکز منطقه همان سیه چشم است که سابقه تاریخی آن به حدود پنج قرن میرسد. بنا به نظر اهالی محل دوچاه و بنای قلعه به دستور هلاکو خان ساخته شده و محل دفن خزاین وی بوده است. کلیسای مهلذان: تاریخ بنای کلیسا نامعلوم است، اما با توجه به فرم ساختمان و شیوه معماری، به نظر میرسد که قدمت آن به دوره مغول یا صفویه برسد. شهرماکو علاوه بر آنکه از نظر ساختار فیزیکی شهر جالبی است، دارای آثار متعدد باستانی و تاریخی نیز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید