آئین های نوروزی در ولایت هرات افغانستان – ایرنا

مواد لازم برای تهیه شولی یزدی عبارتند از سبزی آش، چغندر، آرد، نعناع، عدس، روغن، رب انار و همچنین مهمترین چاشنی آن سرکه است. این آبشار یکی از جاذبه های دیدنی و زیبای ساری می باشد که دیدن آن برای هرکسی لازم است. جزیره اسلامی یکی از چند جزیره بـزرگ دریـاچة ارومیه و تنها جزیرة مسکونی آن است. این دره معبر رودخانة سعید آوا چای است. دراین روستا چشمه پر آبی به نام عمارت با آبدهی حدود 800 لیتر در ثانیه وجود دارد که سرچشمه اصلی رودخانه قره چای است، حجم بالای آب مزارع و باغات کشاورزی روستاهای عمارت را در بر می گیردکه بر روی یکی از این دهانه ها مسجد باب الحوائج ساخته شده و جلوه بی نظیری در محل ایجاد کرده است.

این چشمه در مسیر جاده سراب- هریس- اسب فروشان قرار گرفته و فاصله مظهر آن تا روستای اسب فروشان سه کیلومتر جاده خاکی و حدود 300 متر جاده پیاده رو دارد. کاروانسرای دوم (سفلی) به فاصله ۷ کیلومتر از کاروانسرای علیا در محوطهای مسطح و مشرف به رودخانه قرار دارد. اما این روزها محلههای قدیم منطقه 3 از این حال و هوا فاصله گرفته اند. سیزدهمین روزِ فروردین در برخی از کشورهای حوزه نوروز، روز طبیعت نامگذاری شدهاست و جز تعطیلات رسمی است، اما در افغانستان نه تنها تعطیل نیست که به جز هرات در بسیاری از شهرهای افغانستان کسی با این روز آشنایی چندانی ندارد.

اگرچه ۱۰ روزی از توافق آتشبس بین آذربایجان و ارمنستان و با ابتکار روسیه و نقشآفرینی ترکیه گذشته است، اما هنوز در ایران یک ابهام وجود دارد. دریاچه قوری گؤل : دریاچه قوری گؤل در فاصلة ۴۵ کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت ۲۴۰ هکتار با پستی و بلندیهایی نه چندان مهم احاطه شده است. ارتفاعات سلطان سنجر: کوه سلطان سنجر کوه آتشفشانی است که در حدود ۱۵ کیلومتری شرق زنوز واقع شده است و قلعهای به ارتفاع ۳۲۵۵ متر دارد. ارتفاعات مورو داغ: کوه موروداغ در ۳۶ کیلومتری غرب تبریز در جهت شرقی – غربی از ارتفاعات شمالی صوفیان به سمت تبریز کشیده شده است.

جزیره اشک: این جزیره در قسمت جنوبی کبودان، در ۴۰ کیلومتری بندر گلمانخانه قرار دارد. رباط شاه عباسی گویجه بئل: گردنه گؤیجه بئل در ۹۳ کیلومتری تبریز و ۲۴ کیلومتری اهر قرار دارد. جزیره قریون داغی (کبودان): جزیرة قریون داغی یکی از بزرگترین و زیباترین جزایر غیر مسکونی دریاچه ارومیه است که در فاصله۱۲ کیلومتری بندر رحمانلو در قسمت جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار گرفته است. غار آغ بولاق: این غار در قسمت جنوبی روستای قره چمن از توابع شهرستان بستان آباد واقع شده و از نوع غارهای استالاکتیت است.

این روستا از قسمت شرقی همجوار درة بسیار با صفایی است که رودخانة لیقوان از آن میگذرد و روستاهای حاشیة خود را مشروب میکند. چشمه علی نام مجموعهای از 50 چشمه و محیط اطراف آن در شمال شهر دامغان استان سمنان است. در اطراف این آبشار دشتی از درختان و پوششهای گیاهی متنوع، لالههای وحشی و… از نظر پوشش گیاهی شبیه جزیره کبودان است. طول آن ۱۱۵ و عرض آن ۴۷ سانتی متر و مشتمل بر ۱۰ سطر است. طول جزیره ۹ کیلومتر، عرض آن ۴ کیلومتر و مساحت کل آن ۳۱۷۵ هکتار است و از سطح دریای آزاد ۱۵۲۱ متر ارتفاع دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث ، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه ساحل مروارید یکی از جاذبههاي گردشگري، تاریخی و فرهنگی نکا است، گفت: طول سواحل نکا، حدود 5 کیلومتر است. در قلة آن زیارتگاهی به نام سلطان حسام الدین وجود دارد. در گورستانهای منطقة قره قشون، در ارتفاعات جنوبی آن آثاری مربوط به قرنهای هشتم و نهم هجری به دست آمده است. ارتفاعات سلطان داغی : این کوه در شمال غربی کوهستان سهند، نزدیک شهر اسکو قرار دارد، با ارتفاعی حدود ۳۴۱۰ متر، سومین قلة سهند محسوب میشود. ایـن کـوه تعـداد زیادی قلههای آذرین دارد که بلندی ۱۷ قلة آن از ۳۰۰۰ متر تجاوز میکند.

سلطان محمود غازان خان معروفترین شاه مغول در ۶۹۴ هجری تبریز را مقر حکومت قرار داد و آن را به منتهای درجة عظمت و بزرگی و آبادانی رساند. در محدوده این پارک ملی و حتی در حاشیه آن اثری از نقاط شهری و روستایی به چشم نمیخورد و به همین سبب یکی از چشماندازهای بکر و تماشایی از طبیعت را در اختیار شما قرار میدهد. رنگ آن بیرنگ و مزهای شبیه گس دارد. آب حوضچههای باداب در هر فصل به یک رنگ خاص در میآید؛ هرچه هوا سردتر میشود، بادابها قرمزتر میشود.

شاید به جرات بتوان گفت شازند تنها شهرستانی است در استان مرکزی که در دل و پای کوه هایش بیشترین چشمه ها و سراب ها وجود دارد. باستناد منابع تاریخی، استان مرکزی در هزاره اول قبل ازمیلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و غربی ایران را در بر می گرفت واز کانون های قدیم استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است. رشته اول قنات مسمی به باقر آبادست که در اصل مرغابی بود و بعد از انتقال به نواب جنت مآب خان مغفور سعید آبی بر روی کارش آمد…

زیرا در زبان ترکی کلمهای به شکل « اوز» به معنی انسان نیامده است . در حومه چشمه دیمه، چشمه های دیگری نیز وجود دارد که سراسر اطرافشان زندگی جاری شده و سایه درختان فضایی مطبوع را شکل داده اند. بلندترین نقطة موروداغ ۲۲۱۰ متر ارتفاع دارد و معروفترین قلههای آن چله خانة، پیر موسی و خواجه مرجان است. خانه مشروطیت: این خانه محل اجتماع سران مشروطیت در تبریز بود و تاریخ ساختمان آن ۱۲۴۷ شمسی مطابق با ۱۲۸۸ هجری قمری است. این چشمه در كنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و تقریبا اسیدی است. بانی این خانه حاج مهدی کوزه کنانی از فعالین نهضت مشروطیت بود.

با تلاش فرماندار سرعین در جهت رونق صنعت گردشگری برخی از غارها و دخمههای زیرزمینی به مراکز اقامتی تبدیل شدند که اقامت در آنها میتواند برای هر گردشگری تجربهای جدید باشد که نظیر آن کمتر پیدا میشود. عرض دهانة غار حدود ۲ متر است و دسترسی به آن از روستای قره چمن امکان پذیر است. این روزها عصارخانه شاهی به عنوان یکی از موزههای اصفهان کاربرد دارد و بازدیدکنندگان میتوانند با رفتن به این مکان از تجهیزات قدیمی که برای انجام کارهای مختلف کاربرد داشتهاند بازدید کنند. شیخ شهاب الدین اهری از عرفای مشهور قرن هفتم هجری است که در این مکان به هدایت و ارشاد طالبان حق و طریقت میپرداخت و به درجة قطب نایل گردید.

این مکان به اصطلاح امروزی یک شهر علمی و دانشگاهی بود. مقبره شیخ شهاب الدین اهری: شهر تاریخی و زیبای اهر به نام مدفن عارف بزرگوار شیخ شهابالدین اهری در تاریخ معروف و مشهور است. متاسفانه به نظر میرسد که شناخت کافی نسبت به مقام ایشان صورت نگرفته است و بارگاه ملکوتی این سادات بزرگوار، کوچک و بسیار ساده و محقر است. ولی هیچ طایفه به تمول و تمدن جعفربای نمیرسد» و عده یموتها تقریباً هفت هزار خانوار است، که یک سوم صحرانشیناند و بقیه اقامتگاه ثابت دارند، جعفربای ها ملاح و ماهیگیر و تجار قبیلهاند و وضع کارشان از همه بهتر است.

با وجود اینکه بناب از شهرهای مهم آذربایجان است، از نقطه نظر اقتصادی، سیاسی و تاریخی پیوسته تحت تأثیر مراغه بوده است. از قرن دهم میلادی یا قرن سوم هجری به بعد نام تبریز در ردیف شهرهای بزرگ آذربایجان آمده است که در آنجا همزمان با پیشرفت صنعت و تجارت علم و تمدن نیز شکوفا شده است. رستوران سپید، در خیابان انقلاب رو به روی بلوار کارگر قرار دارد یکی از بهترین غذا خوری های شهر است. این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یک استخر عمومی برای مردان)٬ چهار واحد سونای خشک٬ دو واحد سونای بخار٬ حوضچه های آب سرد٬ دوشهای آب سرد و گرم٬ واحد جکوزی٬ بخش فیزیو تراپی با امکانات۱۹ واحد وان انفرادی۱۱۲ مجهز٬ بوفه٬ رستوران و سالن های انتظار است.

طی همان سال ، 3 واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده است . این گوزن یکی از نادرترین گونههای گوزن جهان است. هر ملت بر اساس جهان بينی خويش برای طبيعت ارزش و جايگاهی خاص قائل بوده و ارتباطش را با طبيعت و عناصر طبيعي بر پايه ی اصول و ارزشهای منبعث از جهان بينی خود شكل داده است. پس از ایلخان مغول، تبریز در عصر جلایریان و ترکمانان آق قویونلو و قره قویونلو پایتخت ایران شد و در این زمان (۸۷۰ هجری) بود که به دستور جهان شاه بن قره یوسف بن ترکمان مسجد کبود (گؤی مسجد) بنا گردید.

این مجموعه از طرف یونسکو به عنوان یکی از ۵۹ قطعه منطقه حفاظت شده که دارای گونههای کمیاب گیاهی و حیوانی است به ثبت رسیده است. حمام گرفتن با آن آرامبخش است. آب مصرفی حمام را از رودخانه ارس میگیرند و پس از گرم شدن از طریق سیستم گرمخانهای آن را به حوضچههای درونی انتقال میدهند و پس از استفاده از آن، فاضلاب آن را از طریق سیستمهای کانال کشی شده به بیرون هدایت میکنند. حمام کردشت: این حمام در کناره رود ارس، در جوار روستای کردشت که قلعهای نیز به این نام دارد واقع شده است.

در پای این کوه قبرستانی است که در آن مجسمه سنگی قوچی قرار دارد. غار اسکندر: غار اسکندر به فاصلة ۳۰ کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده و دسترسی به آن از طریق جادة ترانزیتی تبریز-تهران میسر است. چشمة تاپ تاپان : این چشمه به فاصلة ۵ کیلومتری آذر شهر در جادة تبریز به مراغه واقع شده است. ۴- کوه هزار میرگ( هزار مرتع) : یکیی از رشته کوههای چهل چشمه است از یک طرف متصل است به آبادی « هواره گرمه ».

دیدگاهتان را بنویسید